Spacerownik po mieście odwiedzi Kolegiatę św. Michała

źródło: BWA Ostrowiec

Spacerownik po mieście – to cykl spacerów edukacyjnych po mieście, podczas, których uczestnicy poznają charakterystyczne miejsca związane z architekturą, dawną kulturą miasta, czy miejscami ważnymi z punktu historycznego. Do tej pory w ofercie znalazły się trzy tematyczne spacery pod nazwami 'Architektura’, 'Żydowski Ostrowiec’ i 'Z hutą w tle’.


W najbliższą sobotę o godzinie 13 uczestnicy spaceru zwiedzą Kolegiatę Św. Michała Archanioła w Ostrowcu.
– Spacer będzie dotyczył Kolegiaty ŚW.Michała. Spotykamy się tam, zwiedzamy kościół z zewnątrz i wewnątrz, ale przyglądamy mu się okiem historyka sztuki, będziemy czytać architekturę sakralną oraz rozpoznawać bryłę oraz styl ich wykonania.Będziemy także analizować poszczególne elementy dekoracji malarskiej, rzeźbiarskiej aż po takie detale jak secesyjna klamka. Spacer poprowadzi Marta Kaczmarczyk wolontariuszka biura wystaw artystycznych,studentka pierwszego roku historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim – mówi Wojtek Mazan pomysłodawca i przewodnik Spacerownika.

Spacery cieszą się dużym zainteresowaniem, oprócz osób indywidualnych pojawiają się też wycieczki szkolne. Organizowane są od kilku lat więc takich spotkań odbyło się już kilkadziesiąt. A ze spacerów zadowoleni są szczególnie młodzi uczestnicy.
– Ostatnio oprowadzałem grupę wśród której były dzieci i było tam dziecko mojego kolegi. Później napisał do mnie, że jego syn był zachwycony i zastanawia się kiedy odbędzie kolejny spacer. Pokazuje to oddziaływanie na ludzi, co bardzo cieszy. Spacery trwają mniej więcej 2 godziny, dużo jest do pokazania i opowiadania. Ludzie chętnie słuchają i wykazują zainteresowanie, co jest bardzo miłe
– mówi Wojtek Mazan i dodaje, że to nie ostatnie działania BWA.
W planach mają stworzenie szlaku architektury modernistycznej, a tej w Ostrowcu nie brakuje. Wszystkie informacje na ten temat Spacerowników można znaleźć na stronie ostrowieckiego BWA.

/błaż/

Ważne wydarzenia