Bartłomiej Sienkiewicz: Tokarczuk zamknęła w sobie polski świat

Olga Tokarczuk, polska pisarka, prozaiczka została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. To piąty nobel z literatury dla polskiego literata. – Dla mnie to jest niezwykła historia, bo czytałem kiedyś wywiad z Olgą Tokarczuk, która powiedziała, że swoją powieść 'Księgi Jakubowe’ napisała przeciw Henrykowi Sienkiewiczowi, niejako w kontrze do obrazu I Rzeczpospolitej, którą wykreował Henryk Sienkiewicz w Trylogii – mówi Bartłomiej Sienkiewicz, prawnuk pierwszego polskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla. – Ta jej powieść pokazuje I Rzeczpospolitą, dawną Polskę z zupełnie innej perspektywy. Z perspektywy Żydów, chłopów, mieszczan. Tam wyższe stany pojawiają się fragmentarycznie. A powieść zaczyna się symboliczną sceną na rynku w Berdyczowie, gdzie nagle pewna można polska pani krzyczy w desperacji: czy ktoś tu mówi po polsku!. A to dlatego, że jest otoczona wieloetnicznym, wieloreligijnym, wielojęzykowym i wielokulturowym tłumem. Tłumem, który jest tyglem narodów, bo tym była I Rzeczpospolita – mówi prawnuk Henryka Sienkiewicza.
Podkreśla, że w jego ocenie 'Księgi Jakubowe’ to nie powieść przeciw Sienkiewiczowi, tylko 'wspaniałe dopełnienie’ świata I Rzeczpospolitej pokazanej w Trylogii. – Jestem bardzo dumny z tej nagrody dla Polki i wierzę, że wielu czytelników sięgnie po jej książki, bo to pisarka wyjątkowa, mająca w sobie wielką odwagę – podkreśla Bartłomiej Sienkiewicz.
Książki Olgi Tokarczuk uznawane są na całym świecie, poprzez uniwersalizm przesłania. W 2021 roku amerykański magazyn 'Times’ zapowiedział premierę 'Ksiąg Jakubowych’ w Stanach Zjednoczonych. – Olga Tokarczuk w sobie zamknęła polski świat i potrafiła o nim opowiedzieć światu całemu – podkreśla Bartłomiej Sienkiewicz.
A jak informują branżowe portale, w Polsce sprzedaż książek Olgi Tokarczuk, autorki Biegunów, Ksiąg Jakubowych, czy Prowadź swój pług przez kości umarłych, na podstawie której powstał film 'Pokot’ w reżyserii Agnieszki Holland w ciągu dwóch dni wzrosła o 6 procent.

/joge/

Ważne wydarzenia