Przedszkolaki z „dziewiętnastki” uczcili Święto Drzewa

Dzisiaj w całej Polsce obchodzone jest Święto Drzewa. Tegoroczna, 17. edycja odbywa się pod hasłem 'Drzewa dla klimatu’. Przedszkole nr 19 w Ostrowcu, każdego roku obchodzi to święto. – Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas – mówi dyrektor Aneta Stachurska i dodaje, że starają się od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach ekologiczne przyzwyczajenia.

– Jest to temat dość trudny dla dzieci. Wydaje nam się, że możemy wyjaśnić przedszkolakom, że nasz klimat się ociepla. Chcemy zaktywizować wszystkich uczestników dzisiejszego święta drzewa a przede wszystkim naszych najmłodszych do zasadzenia drzewa.

Podczas dzisiejszej uroczystości odbyła się prelekcja z udziałem leśnika na temat roli i ochrony drzew. Nie zabrakło występów artystycznych przedszkolaków. Swój debiut miały maluszki z grupy Biedronek, które zaprezentowały taniec do piosenki 'Czerwone jabłuszko’. Było także symboliczne wypuszczenie w niebo balonów.
To niejedyne proekologiczne działania prowadzone przez przedszkole nr 19.

– Święta drzewa to nie tylko sadzenie drzew, to też ratowanie zwierząt, nauka segregacji odpadów i elekroodpadów. My jako przedszkole organizujemy pikniki, festyny ekologiczne, wyjeżdżamy do lasu czy parków. Starsze grupy realizują program ekologiczny „Bliżej Natury”. Dzięki niemu poznają bliżej las i jego mieszkańców – podkreśla dyrektor Stachurska.
A o to, dlaczego nie warto niszczyć drzew i warto o nie dbać zapytaliśmy przedszkolaków z 'Brzechwy’. Dzieci z przedszkola odpowiadały głównie, że drzewa przede wszystkim są domem dla wielu zwierząt a także dają nam owoce.

Przypomnijmy, że ostrowieckie Przedszkole Jana Brzechwy dwukrotnie – w 2016 i 2018 roku otrzymało nagrodę za najaktywniejsze i najbardziej zaangażowane uczestnictwo w programie Święto Drzewa. Dyrektor Stachurska podkreśla, że dwie statuetki Czarodziejskiego Drzewa to dla nich ogromna satysfakcja.

Inicjatywa ma zachęcać do tego, żeby sadzić drzewa, aby było ich jak najwięcej, bo bez drzew życie na naszej planecie byłoby niemożliwe.

/paw/

Ważne wydarzenia