Adam Cyrański zwraca uwagę na luki w uchwale antysmogowej

Poseł Adam Cyrański, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w swojej kampanii mocno akcentuje kwestie zanieczyszczonego powietrza i konieczności podjęcia działań w ochronie środowiska.
Do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach skierował pismo, w którym postuluje, by określić sztywne terminy do kiedy mieszkańcy regionu muszą pozbyć się kopciuchów.
To konsekwencja projektu uchwały antysmogowej, którą przygotował samorząd województwa, w której poza intencją odchodzenia od szkodliwych kopciuchów nie ma wskazanych żadnych konkretnych terminów.

– Drugi punkt dotyczy środków, które powinny zostać zapewnione ludziom, którzy będą musieli dokonać tych wymian – mówi poseł Adam Cyrański. I dodaje:

– Jest to przede wszystkim ważne, że takie uchwały nigdy nie będą skuteczne jeśli nie określimy dokładnie terminu realizacji. Dodatkowo nie pomagając osobą w wymianie starych pieców, nigdy nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów. Zły status materialny będzie powodował, że ludzie dalej będą palić w piecach złej jakości paliwem, więc należy im pomóc, ponieważ leży to w całym interesie społecznym.

A dofinansowania do wymiany pieców dla mieszkańców miałaby pochodzić ze środków europejskich, które są zaplanowane w jej budżecie na ochronę środowiska w przyszłym roku.
W ościennych województwach, gdzie zostały podjęte podobne uchwały określone są terminy w jakich chcą one pozbyć się przestarzałych pieców. Zazwyczaj to czas od 5 do 10 lat.
Poseł Cyrański podkreśla, że bez wskazania takich terminów uchwała będzie bezcelowa. A całej rozmowy z Adamem Cyrańskim można posłuchać dziś po godz. 15.

/błaż/

Ważne wydarzenia