Małgorzata Rozenek-Majdan gościem spotkania na temat in vitro

Małgorzata Rozenek – Majdan, popularna gwiazda telewizyjna będzie dziś gościem posłanki Koalicji Obywatelskiej Marzeny Okły – Drewnowicz. Tematem spotkania będzie in vitro.

Dwójka synów Małgorzaty Rozenek – Majdan urodziła się dzięki tej metodzie. – Nasz gość opowie o tym jak wyglądały jej starania o posiadanie dziecka, czego konsekwencją jest zresztą książka przez nią napisana – mówi posłanka Platformy Obywatelskiej.
– Będziemy bardzo merytorycznie rozmawiać o całej procedurze, o mitach i stereotypach, które wokół tej metody narosły. Niepłodność jest bardzo poważnym problemem, bo dotyczy około 3,5 miliona Polaków – podkreśla.
Marzena Okła – Drewnowicz dodaje, że lekarze nie mają złudzeń – problem bezpłodności będzie narastał i potrzebne jest wsparcie państwa dla rodzin chcących posiadać dziecko.
Przypomina, że w 2013 roku rząd PO-PSL wprowadził dofinansowanie do zabiegów in-vitro. – Chodziło o to, by mogły skorzystać z niego nie tylko pary, które są majętne, bo tak było, ale również osoby mniej zamożne. Każdy ma prawo do posiadania dzieci i do własnego szczęścia stąd nasza propozycja, by wdrożyć program in vitro, który będzie dostępny dla wszystkich – tłuamczy posłanka PO. I dodaje, że w wyniku tamtego dofinansowania programu urodziło się 21 tysięcy dzieci.
Jej zdaniem, państwo powinno dofinansowywać in vitro, ale także inne metody, np. naprotechnologię, które wspierają posiadanie potomstwa.
Marzena Okła – Drewnowicz krytykuje obecną narrację rządu i polityków prawicy, która doprowadziła do tego, że in vitro jest negatywnie postrzegane. – Spotykam się z parami, które kilkanaście lat demu decydowali się na dziecko w procedurze in vitro i nikt ich wtedy nie piętnował. A teraz, dziś przez narrację środowisk prawicowych wydaje się to jakimś demonem. Nie wolno nam poddać się i wierzyć w kłamstwa głoszone przez przeciwników metody in vitro. Musimy walczyć o prawdę i godność rodziców i dzieci poczętych w tej procedurze – mówi Marzena Okła – Drewnowicz.
A spotkanie z Małgorzatą Rozenek – Majdan odbędzie się dziś w Kielcach w Filharmonii Świętokrzyskiej. Jego gościem będzie także lekarz ginekolog Marek Wojner.
/joge/

Ważne wydarzenia