Wielcy artyści krakowskiej ASP w galerii BWA

Przez dwa miesiące w czterech salach Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowieckim Browarze Kultury można podziwiać ekspozycję 'Artyści Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie’. Prezentowane na niej obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych, a także Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
– Chciałam pokazać fenomen Akademii Sztuk Pięknych, bo nie wszyscy uświadamiają sobie, że za nią kryją się Jan Matejko, Artur Grottger, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Julian Fałat, Leon Wyczółkowski, Wojciech Weiss, czyli nie tylko cała Młoda Polska, ale także tak genialni artyści jak Tadeusz Makowski, czy największy po 1945 roku polski artysta Andrzej Wróblewski, albo Andrzej Wajda. Ich wszystkich możemy podziwiać w tych pięknych, europejskich wnętrzach – mówi dr Anna Król, kurator wystawy.
Sobotni wernisaż odbył się z udziałem wielu gości, w tym przedstawicieli samorządu oraz rady artystycznej galerii. Uczestniczyli w nim także Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski i Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego, który jako marszałek województwa podpisywał z prezydentem Ostrowca umowę na dofinansowanie budowy Browaru ze środków unijnych. Wydarzenie było też oficjalnym otwarciem galerii w nowym miejscu. – Kultura jest wartością dla której warto żyć, stąd bardzo ważne, abyśmy tej kultury w nas i wokół nas mieli jak najwięcej – podkreślał prezydent Jarosław Górczyński. O wizji funkcjonowania BWA mówiła też Jolanta Chwałek, dyrektor galerii. – Chciałam, żebyśmy troszkę odeszli od tej nowoczesnej sztuki współczesnej, bo takich wystaw, jak ta dotąd w Ostrowcu nie było. Jeżeli w przyszłości uda nam się połączyć w tej galerii sztukę współczesną ze sztuką muzealną, to będzie to wielki sukces, bo trafimy do jeszcze większej rzeszy odbiorców – zapowiedziała dyrektor Chwałek.
Wystawa dla miłośników malarstwa jest ogromnym wydarzeniem. – Pierwsze uderzenie to jest to, że są to prace, których bardzo często nie utożsamia się z nurtem, z którego znany jest dany malarz. Poza tym są tu nazwiska malarzy, których trudno zobaczyć, bo rzadko mają nawet zbiorowe wystawy w muzeach narodowych. Są rzeczy bardzo smakowite, takie perełeczki. Trzeba tę wystawę oglądać w spokoju, rozłożyć sobie na długi czas i smakować – zachęca do jej obejrzenia ostrowiecki artysta Zbigniew Sawaryn.
Wystawie 'Artyści Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie’ towarzyszyć będzie cykl prezentacji poszczególnych malarzy, prowadzone będą w kolejne czwartki o godz. 18.00.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia