’VIII Krzemionkowskie Spotkanie z Epoką Kamienia’ – zakończone

Za nami 'VIII Krzemionkowskie Spotkanie z Epoką Kamienia’. W sobotę i niedzielę można było zwiedzić kopalnie krzemienia pasiastego ale również zobaczyć, jak żyli i mieszkali mieszkańcy neolitycznej wioski.

Wydarzeniu towarzyszyły prelekcje przygotowane m.in. przez Artura Jedynaka, pracownika naukowego z Krzemionek, archeologa, związane z wpisaniem Krzemionek na listę UNESCO. Można było także posłuchać wykładu dotyczącego nieinwazyjnych technik archeologicznych.
Odbyły się także specjalne pokazy w tym dawny pochówek członka plemienia oraz wytapianie miedzi, za pomocą prymitywnych techniki i narzędzi.
W samej wiosce neolitycznej nie brakowało atrakcji, młodsi i starsi zwiedzający mogli posłuchać o tym, jak wytwarzano łuki w epoce kamienia łupanego oraz spróbować trafić strzałą do celu. Dzieci chętnie brały udział w procesie wytwarzania naczyń glinianych. Ciekawie wyglądały także prezentacje z prymitywnych technik ogniowych oraz przygotowanie posiłków w osadzie neolitycznej, które, jak się okazuje, nie różniły się znacząco od tego jak wyglądają one dziś.
– Ludzie neolitu jedli bardzo podobnie niż my. W menu znajdowały się zarówno różnego rodzaju mięsa jaki i pokarmy roślinne. Dzisiaj przygotowuje zupę z zielonej soczewicy z grzybami i wieloma dodatkami jak np pokrzywa – mówił prowadzący te pokazy Artur Bukła.
Turyści byli zachwyceni pokazami.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, najbardziej podobało nam się zwiedzanie kopalni a dzięki tej wiosce możemy poznać życie ludzi sprzed pary tysięcy lat
– oceniały panie Kinga i Izabela, które przyjechały z swoimi rodzinami do Krzemionek.
Wpis na listę UNESCO sprawił, że muzeum odwiedzają ogromne ilości turystów. W sumie od 6 lipca do soboty 24 sierpnia, kompleks odwiedziło prawie 17,5 tys osób, co stanowi połowę ilości turystów, którzy rocznie odwiedzali Krzemionki.

/błaż/

Podziel się

Ważne wydarzenia