W Pacanowie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Bajki powstanie rozległy Park Bajki

źródło: centrumbajki.pl

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie otrzyma ponad 21,5 mln złotych na budowę Parku Edukacyjnego Akademia Bajki. Jak podkreśla dyrektor Karolina Kępczyk, to bardzo dobra informacja, bo długo czekali na decyzję o przyznaniu środków.

– Ogromnie się cieszymy że po trzech latach starań przystąpimy do realizacji tego planu, nowego programu województwa świętokrzyskiego, wielkiej atrakcji kulturowej i turystycznej – mówi i dodaje, że na dwuhektarowej działce powstaną ścieżki tematyczne oraz cztery ogrody edukacyjne: baśni i bajek, legend i opowieści oraz labirynt komiksu.

– Cały park będzie się odnosić do polskiej bajki, oczywiście pod patronatem słynnego podróżnika Koziołka Matołka, który jest bohaterem Pacanowa. Labirynt, park fontann a zimą lodowisko, bo park będzie działał oczywiście przez cały rok. Będzie park Małpki Fiki-Miki kolejnej bohaterki przygód Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Będzie grota solna, miejsce dla rodziny podczas pikniku – wylicza dyrektor Kępczyk.

Park jest odpowiedzią na oczekiwania turystów. Obecnie Europejskie Centrum Bajki odwiedza średnio 700 gości dziennie, w skali roku to jest liczba ponad 200 tysięcy osób.

– Więcej gości nie jesteśmy w stanie obsłużyć ze względu na przepustowość i charakter naszych atrakcji. Sam park, dziennie będzie mógł gościć 2000 osób. Pacanów z parkiem bajki stanie się na pewno atrakcją weekendową a także kilkudniową z pełnym programem dla zielonych szkół – dodaje Karolina Kępczyk.

A dzisiaj w Europejskim Centrum Bajki odbyło się uroczyste podpisanie umowy na realizację inwestycji.
Potrwać ma dwa lata, a uroczyste otwarcie zaplanowano na majówkę 2022 roku.

/paw/

Ważne wydarzenia