Susza niszczy plony, rolnicy liczą straty

źródło: pixnio.com

Rolnicy w regionie skarżą się na suszę, która zdziesiątkowała plony. Mniejsze będą m.in. zbiory zbóż, ziemniaków, pietruszki, selera, marchwi i ogórków.

– Mam zgłoszenia z każdego powiatu. Natomiast jako klęskę żywiołową zgłosiły dwa powiaty – powiat ostrowiecki i konecki – mówi Jerzy Pośpiech, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
w Modliszewicach. W gminie Bodzechów już powołano komisję, która sprawdza stan upraw.

– Gmina Bodzechów jest zaliczana jako obszar, gdzie ta susza wystąpiła. W związku z tym mieszkańcy składają takie zawiadomienia. Powołana została też komisja, która kwalifikuje wnioski. W większości te decyzje są pozytywne. A jeśli ktoś ma pytania, to proszę wejść na naszą stronę internetową. Znajdują się tam wszystkie potrzebne informacje, dodatkowo można pobrać druk wniosku – mówi wójt Jerzy Murzyn.

Ważne, by plony które dotknęła susza pozostały na polu, bo jeśli zostały zebrane to rolnik nie może liczyć na odszkodowanie. Informacje, gdzie składać wnioski o odszkodowanie można uzyskać w każdej gminie, a wypłatą odszkodowań zajmują się Agencje Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

/paw, joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia