Konkurs pianistyczny „Polska z Chaczaturianem”

Wiktoria Berak z klasy IV Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu z Grand Prix ogólnopolskiego konkursu pianistycznego 'Polska z Chaczaturianem’.

Wczoraj w ostrowieckiej szkole muzycznej I stopnia młodzi pianiści walczyli o laury w dwóch kategoriach wiekowych. Młoda radomianka zachwyciła jury i zgarnęła też dwie nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu ormiańskiego kompozytora i najlepsze wykonanie kompozytora polskiego. Nagrody przyznali Grigor Szaginian, radny sejmiku województwa i Ormianin oraz Bogusław Sonik, poseł Parlamentu Europejskiego.
-Zagrałam „Polkę” Miłosza Magina i utwór „Baba Dziana”.
„Polkę” Miłosza Magina grałam już od trzech miesięcy, także na innych konkursach,
a ten drugi utwór ćwiczyłam tydzień – mówiła laureatka Grand Prix.
Jak mówiła w rozmowie z dziennikarzami – muzyka ormiańska bardzo jej się podoba.
– Jest przyjemna dla ucha, taka fajna melodia, na skali egipskiej.
Nagrodę Ambasadora Armenii, który przyjechał na koncert finałowy otrzymał z kolei Wojciech Walasek z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kłodzku.
– Jestem zachwycony tym, że muzyka ormiańska jest obecna w takim konkursie i dzięki młodym muzykom i dzieciom jest coraz bardziej popularna i rozpowszechniana – dziękował ambasador Samvel Mkrtchyan.
Wojciech Walasek otrzymał też pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. I miejsce w grupie młodszej zajął z kolei Dominik Bakalarczyk ze szkoły muzycznej w Busku Zdroju. Wśród młodych muzyków z Ostrowca II miejsce otrzymał Olaf Jurkowski, a trzecie Julia Bąk.
'Polska z Chaczaturianem’ to konkurs który ostrowiecka szkoła organizuje co dwa lata. W tym roku odbyła się już trzecia edycja.
Dyrektor Ewa Jurkowska-Siewiec podkreśla, że trud się opłaca.
– Nie będziemy kształcić się w sposób prawidłowy, jeśli nie będziemy spotykać się i słuchać jak koncertują inni. Przygotowania do takiego koncertu to praca przez wiele tygodni, ale jestem przeszczęśliwa, bo każda edycja przynosi nowe gwiazdy. To już słychać, jakich mamy wspaniałych pianistów, jak dorastają i jak się kształcą – podkreślała.
Koncert finałowy otworzył występ 'Świętokrzyskich Bemolków’, które wyśpiewały po armeńsku utwór o Erywaniu, stolicy tego kraju.
Gratulacje młodym artystom złożyli goście, wśród nich biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, w imieniu prezydenta miasta Tomasz Gębka i przewodnicząca jury prof. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz z Akademii Muzycznej w Katowicach.
/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia