’Polska z Chaczaturianem’ – konkurs ogólnopolski muzyki polsko-ormiańskiej

Już po raz trzeci koncertowa sala kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu będzie areną zmagań młodych pianistów, którzy na warsztat wzięli trudną twórczość kompozytorów ormiańskich. 'Polska z Chaczaturianem’ jest konkursem o zasięgu ogólnopolskim, odbywa się co dwa lata, i w tym roku zgłosiło się do niego 42 uczniów ze szkół I stopnia. Ostrowiec reprezentować będzie 6 osób.

– Jest to konkurs muzyki polsko-ormiańskiej. Uczestnicy będą prezentować kompozycje zarówno z Polski jak i z Armenii – mówi Karine Owsepian, nauczycielka fortepianu z Państwowej Szkoły Muzycznej, ormianka i pomysłodawczyni konkursu.

Uczestników oceniać będzie jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz z Akademii Muzycznej w Katowicach. Oprócz trzech nagród w dwóch kategoriach wiekowych, tradycyjnie przyznane zostaną też nagrody specjalne, jedna przez ambasadora Armenii.
– Ambasador z Armenii będzie wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Aram Chaczaturian – dodaje Karine Owsepian.

– Przygoda z muzyką ormiańską i Ambasadą Armenii trwa w szkole muzycznej w Ostrowcu już od siedmiu lat. „Bemolki” zaprezentowały się najpierw w BWA, podczas obecności ambasadora i później podczas święta Państwowego Armenii w ambasadzie, na które zostaliśmy zaproszeni. Ciekawostką jest to, że podczas tego występu zostaliśmy nagrani dla telewizji ormiańskiej, co było dużym zaskoczeniem dla mieszkańców tego kraju. – przypomina dyrektor Ewa Jurkowska-Siwiec.
Dyrektor szkoły liczy też, że konkurs 'Polska z Chaczaturianem’ w przyszłości zyska rangę międzynarodową.
Radio Ostrowiec ma nad nim patronat medialny.

/mag/

Ważne wydarzenia