Andrzej Szejna: W Unii zadbamy o sprawy pracownicze

Andrzej Szejna, kandydat Koalicji Europejskiej z ramienia SLD do Parlamentu Europejskiego mówił w Ostrowcu jak ważne jest, by w Unii Europejskiej zadbać o sprawy pracownicze

W Galerii Fotografii wczoraj spotkał się z mieszkańcami.
Podczas swojego wystąpienia zwracał uwagę, że w Unii Europejskiej potrzebna jest większa ochrona praw pracowniczych, w tym m.in. walka z praca niewolniczą, łamanie podstawowych praw pracy, czy ustalenie zasad najniższego wynagrodzenia.

– Naszym celem jest m.in. zabieganie o to, by ustalić jasne zasady wynagradzania pracowników. Minimalna pensja w Polsce jak i w Europie powinna wynosić 60% średniej krajowej, co oznaczałoby podniesienie wynagrodzeń o kilkaset złotych. Ważne jest stworzenie regulacji, które wyeliminują zjawisko pracy niewolniczej, wsparcie przejrzystych systemów socjalnych. Drugą niezwykle ważną kwestia jest służba zdrowia. W Polsce powinno wprowadzić się m.in europejskie pakiety walki z rakiem i ochrony kobiet w ciąży – wymieniał Andrzej Szejna.

Kandydat tłumaczył, że obecność SLD w Koalicji Europejskiej nie powinna dziwić. Podkreślał, że partie w niej skupione mają wiele wspólnych celów i wartości. To m.in. liberalizm w gospodarce, ale z mocną pozycją pracownika i sprawnym systemem socjalnym. Poszanowanie praworządności, ale także wydajna ochrona zdrowia i rozdział państwa od kościoła.

– Współpraca z Koalicją Europejską nie jest problemem dla lewicy, ponieważ mamy wiele wspólnych postulatów. My, jako lewica postulujemy mocny rozdział państwa od kościoła. Chcemy wypracować instrumenty, które pozwolą skutecznie walczyć z pedofilia w kościele i wspierać jej ofiary. Podkreślę, że nie atakujemy tutaj kościoła katolickiego, a zwracamy uwagę na przestępców, z którymi kościół nie umie walczyć – zapewniał wiceprzewodniczący Szejna.

Kandydat odwoływał się także do czasu, kiedy w latach 2004-2009 był eurodeputowanym i w tym czasie aktywnie angażował się w edukację obywatelską młodzieży.

– Chciałbym też kontynuować to, co robiłem podczas swojej ostatniej kadencji. Wspierać młodzież, naukę języków obcych oraz otwartość i tolerancję – mówił Andrzej Szejna.
Dodawał, że liczy na duże poparcie mieszkańców Ostrowca i deklarował, że po wygranych wyborach otworzy swoje biuro w Ostrowcu, żeby być w stałym kontakcie z mieszkańcami.
Andrzej Szejna kandyduje z 3 miejsca na liście Koalicji Europejskiej w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Jest szefem SLD w województwie świętokrzyskim i wiceprzewodniczącym tej partii w kraju.
A wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

/błaż/

Podziel się

Ważne wydarzenia