W Muzeum Historyczno-Archeologicznym walczą z czasem

muzeumostrowiec.pl

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w połowie stycznia ogłosiło dwa przetargi na roboty budowlane na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Krzemionkach i Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Placówka na realizację projektu wartego ponad 11 milionów złotych rządowe dofinansowanie w wysokości ponad 7,5 miliona otrzymała w 2017 roku. Prace miały ruszyć na wiosnę 2018 roku, ale pojawił się problem z wykonawcą projektu architektonicznego. – Teraz walczymy z czasem, bo projekt musimy zrealizować i rozliczyć do końca tego roku – przyznaje Ewa Działowska, po. dyrektora muzeum. – Jeżeli tylko zostanie w tych przetargach wyłoniony wykonawca, to szybko podpiszemy umowy i ekipy będą mogły wkroczyć na teren Krzemionek i pałacu w Częstocicach i wierzę, że zdążymy – dodaje. Wyjaśnia też, że mają opóźnienia, bo musieli rozwiązać umowę z wybraną firmą projektową. – Projekt zawierał błędy i konserwator nie wyraziłby zgody na realizację niektórych zamierzeń. Musieliśmy szukać nowego wykonawcy, a do kolejnych ogłaszanych przetargów nikt nie przystępował i udało się go rozstrzygnąć dopiero pod koniec maja – mówi. Później, jak informuje, projekt musieli dostosować jeszcze do zmienionych na początku roku przepisów geologicznych i górniczych. – Jeszcze został nam trzeci przetarg na wystawę. Myślę, że ogłosimy go w ciągu tygodnia – zapewnia dyrektor Działowska.
Nowa wystawa będzie pierwszą profesjonalną stałą ekspozycją, jaką w Muzeum na Krzemionkach będą mogli oglądać turyści. W ramach projektu wyremontowane zostaną dwa szyby 'Zenon’ i 'Stefan’, a podziemia zostaną udostępnione i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowana zostanie winda, przebity zostanie jeden z chodników. – Osoby na wózkach będą nową trasą zataczały pętle i wracały do tej windy, ale za to będą miały wgląd w najciekawszą cześć kopalni – mówi.
Przypomnijmy, że gruntowny remont przeprowadzony ma być także  w Pałacu Wielopolskich. Pracownicy obiekt opuścili już w połowie ubiegłego roku. Wymienione zostaną instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania. Renowacji doczekają się ściany zewnętrzne, fundamenty, pomieszczenia wewnątrz. Wymieniony zostanie dach i podłogi. Wypielęgnowany zostanie także kompleks parkowy.

/mag/

Ważne wydarzenia