Kto „jedynkami” do Sejmiku?

Wybory samorządowe coraz bliżej, w większości partii trwa ustalanie list wyborczych kandydatów, m.in. do sejmiku województwa świętokrzyskiego.
Niemal pewne jest, że w okręgu numer 1 – obejmującym powiaty ostrowiecki, opatowski, skarżyski i staszowski – z pierwszego miejsca na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego wystartuje Arkadiusz Bąk, szef ludowców w Ostrowcu, były wiceminister gospodarki i obecny przewodniczący Sejmiku. W poprzednich wyborach jedynką był obecny poseł Kazimierz Kotowski. Niemniej mówi się także o tym, że „jedynką” PSLu mógłby być Marek Szczepanik, obecny członek zarządu województwa.
Jedynką na liście Platformy Obywatelskiej może być Grigor Szaginian, radny Sejmiku i od kilku miesięcy szef partii w powiecie ostrowieckim, który w okręgu numer 1 otwierał listę PO do sejmiku także w 2014 roku. Radiu Ostrowiec mówi jednak, że ostatecznej decyzji o swoim kandydowaniu jeszcze nie podjął, a także, że wciąż nie jest pewne czy PO listy do sejmiku będzie budowała sama, czy razem z Nowoczesną. Pierwsze ustalenia pomiędzy ugrupowaniami zakładały jednak „jedynkę” dla Szaginiana i drugie miejsce dla Iwony Marczak z Nowoczesnej.
Wśród kandydatów na radnych wojewódzkich z Ostrowca nie będzie jedynki PiSu z poprzednich wyborów, czyli Andrzeja Kryja, obecnie posła. Kandydować ma za to Magdalena Zieleń, skarbnik powiatu ostrowieckiego.
Ostrowieckie struktury Kukiz 15 rekomendują władzom regionu do Sejmiku Jadwigę Szewczyk, przewodniczącą koła w Ostrowcu i wiceprezes Stowarzyszenia w Świętokrzyskiem.
Jedynką Lewicy Razem z okręgu ma być Jerzy Jaskiernia, były poseł, minister sprawiedliwości w latach 1995-1996. – Prowadziliśmy rozmowy, jest na to zgoda pana profesora i struktur lokalnych – mówi Andrzej Szejna, szef SLD w województwie. Drugie miejsce na liście ma otrzymać Jerzy Grabowski, który cztery lata temu startował z pierwszego miejsca do sejmiku. On sam w rozmowie z Radiem Ostrowiec potwierdza swój udział w wyborach do sejmiku. On sam w rozmowie z Radiem Ostrowiec potwierdza swój udział w wyborach do sejmiku. Przewodniczący Szejna mówi, że wśród kandydatów do Sejmiku mógłby być też Jan Szostak, były prezydent Ostrowca, z którym prowadzono rozmowy, ale przeczy temu Grabowski.
Termin wyborów samorządowych nie został jeszcze ustalony. Zgodnie z kalendarzem odbyć się mają miedzy połowa października a początkiem listopada.

/mag, joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia