Jednak będzie ambulatorium rehabilitacyjne w ostrowieckiej lecznicy?

Szpital powiatowy w Ostrowcu Świętokrzyskim przystąpi do trzeciego konkursu na rehabilitację ambulatoryjną, jaki ogłosił już świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak poinformował nas wczoraj Dariusz Kopania, dyrektor d/s medycznych szpitala.

Przypomnijmy, że ambulatorium rehabilitacyjne działające w lecznicy, od poniedziałku nie zapisuje już nowych pacjentów na zabiegi. Do końca czerwca będą z nich korzystać tylko ci pacjenci, którzy mają już umówione wizyty. Pozostali odsyłani są z kwitkiem. Od lipca wszyscy będą kierowani do innych przychodni, bo lecznica nie ma kontraktu na takie świadczenia. Ich oferta w dwóch pierwszych postępowaniach konkursowych została przez NFZ w Kielcach odrzucona.
Dyrektor Kopania tłumaczy, że zabrakło im 5 minut wymagalnej liczby dyżurów, jakie muszą być zapewnione w ambulatorium, żeby kontrakt otrzymać. Dodaje też, że w poprzednich latach, podobnie konstruowane oferty lecznicy były przyjmowane. Przyznaje jednak, że pracownicy szpitala wiedzieli o tym, że zmieniły się zasady rozstrzygania konkursów przez NFZ.
Trzeci już konkurs na rehabilitacje ambulatoryjną zostanie rozstrzygnięty 13 lipca i obowiązywać będzie od 15 lipca przez 6 miesięcy. Kontrakt w wysokości 41 tysięcy złotych otrzymać może tylko jeden podmiot, niekoniecznie szpital, bo oferty może złożyć każda przychodnia publiczna i niepubliczna, która spełni kryteria. Także podmioty, które w poprzednich konkursach kontrakty już otrzymały.
Jak mówi dyrektor Kopania, pieniądze, jakie teraz NFZ przeznaczył na rehabilitację ambulatoryjną są mniejsze. – To tylko 1/6 kwoty z roku poprzedniego – mówi Radiu Ostrowiec. A to oznacza, że nawet, jeżeli szpital kontrakt otrzyma, to z zabiegów w szpitalnym ambulatorium będzie mogło korzystać zdecydowanie mniej pacjentów.
/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia