300 złotych na wyprawkę już od lipca, ale nadal nie ma wzoru wniosku.

Od 1 lipca rodzice i prawni opiekunowie dzieci, które z nowym rokiem szkolnym rozpoczną lub będą kontynuować naukę w szkołach podstawowych, wygaszanych gimnazjach lub szkołach średnich, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej w wysokości 300 złotych na zakup wyprawek szkolnych. Rządowy program „Dobry Start” realizować będą ośrodki pomocy społecznej w najgorętszym dla siebie okresie, czyli wtedy, gdy przyjmowane i rozpatrywane będą także wnioski na 3 inne świadczenia – m.in. zasiłki rodzinne i 500 plus. – Uprawnionych do otrzymania 300 złotych na wyprawki będzie w Ostrowcu nawet 8 tysięcy osób. Kolejek nie unikniemy, dlatego lepiej wniosek złożyć przez internet. Zachęcamy wszystkich do założenia profilu zaufanego. Ministerstwo zapewnia nas, że będą to proste wnioski – mówi Ksenia Buszyńska z MOPSu.
Profil zaufany bezpłatnie założyć można na portalu informacyjno – usługowym Empatia. Trwa to kilka minut. Jakie dane będzie trzeba wpisać we wniosku – tego jeszcze nie wiadomo, bo choć procedura rusza za nieco ponad miesiąc, to ministerstwo nie wydało jeszcze stosownego rozporządzenia. Wnioski są dopiero w fazie projektu.
Ale niewiadomych jest więcej. Urzędnicy nie wiedzą, czy otrzymają narzędzia, by zweryfikować to, czy dziecko jeszcze się uczy. Mięli mieć dostęp do Systemu Informacji Oświatowej, ale nie mają. Najprawdopodobniej nie będą też weryfikować, czy pieniądze zostaną faktycznie wydane na zakup wyprawki dla dziecka. Projekt rozporządzenia nic o tym nie mówi.
Wiadomo za to, że 300 złotych otrzymają uprawnieni bez względu na wysokość dochodów rodziny.
/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia