Starosta i wiceprezydent Ostrowca przeciwko sobie w sądzie

27 lutego w Sądzie Okręgowym w Kielcach spotkają się Zbigniew Duda, starosta ostrowiecki i Marzena Dębniak, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Rozprawa dotyczyć będzie ochrony dóbr osobistych, a wzajemne pozwy cywilne – lipcowych wypowiedzi obu stron w sprawie wstrzymania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego budowy basenów na Rawszczyźnie

Przypomnijmy, że tuż po interwencji Inspektora Nadzoru Budowlanego konferencję prasową zwołała Marzena Dębniak, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.
Wydała wtedy krótkie oświadczenie. – Na skutek osobistej interwencji pana starosty Zbigniewa Dudy 18 lipca Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wstrzymał prace remontowe na otwartych basenach przy pływalni Rawszczyzna. Trwają obecnie uzgodnienia formalno – prawne, a to oznacza, że w tym roku najprawdopodobniej nasi mieszkańcy nie będą mogli skorzystać z otwartych basenów, a szkoda bo zapowiada się upalne lato.
Wiceprezydent Dębniak tłumaczy, że podstawą do jej wypowiedzi była notatka sporządzona przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, z której wynika, że 17 lipca został „poproszony na rozmowę do starosty powiatowego” i tam poinformowany o budowie basenów bez pozwolenia. Dodajmy, że takie pozwolenia wydaje wydział budownictwa starostwa.
Pomówiony słowami wiceprezydent Dębniak poczuł się starosta Duda i publicznie zapowiedział, że podejmie kroki prawne.
– Takie sformułowanie wypowiedzi i przekazanie tej wypowiedzi przez media do mieszkańców spowodowało zły odbiór przez ludzi starosty ostrowieckiego. Od tego czasu spotykam się z różnego rodzaju pretensjami ludzi, którzy odebrali tę wypowiedź tak jakbym ja miał wpływ na to, że miasto samowolę budowlaną na basenach robiło i dlatego inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał prace – powiedział Radiu Ostrowiec starosta Duda.
Starosta uznał, że został został zniesławiony i przypisano mu działania, których nie podjął. Wiceprezydent Dębniak pozew otrzymała w grudniu.
– Wspólnie z reprezentującym mnie mecenasem Rafałem Jabłońskim doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę zostały naruszone moje dobra osobiste. Starosta zwołując konferencję użył sformułowań cytuję: „do zwołania dzisiejszej konferencji zostałem wywołany przez prezydenta Jarosława Górczyńskiego za pośrednictwem oszczerczej wypowiedzi jego zastępcy Marzeny Dębniak. Ta pani w sposób niezgodny z prawdą zmanipulowała fakty” – mówi Marzena Dębniak.
Obie strony żądają sprostowania w mediach lokalnych oraz zadośćuczynienia w wysokości 1 tysiąca złotych na wskazane cele społeczne.
Starosta Duda złożył nie tylko pozew cywilny. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez pomówienie złożył też do Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu. Jak informuje Monika Gronek, zastępca Prokuratora Rejonowego w Ostrowcu w ubiegłym tygodniu wszczęto dochodzenie w sprawie zniesławienia.
Wiceprezydent Ostrowca w tej sprawie może grozić nawet rok pozbawienia wolności lub, w przypadku udowodnienia winy, ograniczenie wolności do 2 lat lub kara grzywny.
/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia