Kosmiczna batalia pod literacką banderą

Wakacyjny konkurs Radia Ostrowiec

Przyszłość już tu jest. Ziemi grozi zagłada. Wielu ludzi wyemigrowało na inne planety, uciekając przed nieuchronnym. To Gajanie. Statki kosmiczne przewożą dla nich, i dla dalszych prac nad sztuczną inteligencją – AI najcenniejsze dzieła literatury. Na początek literatury europejskiej od końca XIX do XXI wieku. Grupa Ziemian, która pozostała na naszej planecie chce te transporty zatrzymać na Ziemi albo zniszczyć. Obawiają się, że dalszy rozwój AI spowoduje, że życie ludzi także na tych nowych planetach będzie zagrożone.

Uczestnicy konkursu, wśród których są i Gajanie i Ziemianie próbują zlokalizować promy kosmiczne z cennym ładunkiem, doprowadzić do przejęcia literackich skarbów i … odgadnąć hasło ukryte w polach planszy, by zdobyć nagrodę.

Weź udział w tej „Kosmicznej batalii”. Poluj na promy kosmiczne z cennym ładunkiem, odpowiadaj na pytania dotyczące literatury tego okresu i walcz o nagrodę główną. To weekendowy pobyt ze śniadaniami dla dwóch osób w jednym z kieleckich hoteli współpracujących z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Do tego wejściówki na Baseny Tropikalne Bińkowski Resort oraz bilety wstępu do Jaskini Raj.

W tym roku Radio Ostrowiec i Księgarnia Świat Książki chcą popularyzować literaturę z trzech części Europy:

  • Europa Zachodnia (Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Belgia, Holandia)
  • Europa półwyspowa (Skandynawia, Włochy, Dania, Hiszpania, Portugalia, Bałkany)
  • Europa Środkowa i Wschodnia (Austria, Niemcy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Słowacja, Ukraina, Białoruś, kraje bałtyckie, Rosja)

Autorem „Kosmicznej batalii pod literacką banderą” jest Grzegorz Marzec, koordynator przewodników Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, pasjonat historii, muzyki, literatury i szachów.

Partnerem konkursu jest Księgarnia Świat Książki

Fundatorem nagrody głównej jest Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

ZASADY GRY:

Liczba uczestników w pierwszym etapie gry jest nieograniczona, w każdej chwili można do niej dołączyć. Na każdym etapie można także podejmować próby odgadnięcia hasła, oczywiście jeśli trafimy w pole planszy, gdzie znajduje się prom kosmiczny.

Uczestnik – podobnie jak w grze w statki – strzela, próbując zniszczyć cały prom.

W każdej edycji (a te trwają od poniedziałku do piątku) z liter trzeba będzie ułożyć hasło, które składać się będzie z trzech, czterech albo pięciu wyrazów, związane oczywiście z literaturą okresu, o której powyżej.

W niektóre z pól planszy wpisana jest litera, a do niej przypisany numer zgodny z kolejnością liter w hasłach do odgadnięcia. Dwuznaki odsłaniamy pojedynczo. Nazwiska i imiona zapisujemy bez znaków diakrytycznych.

Poprawne trafienie w pole planszy, gdzie jest prom kosmiczny oznacza prawo do dalszego strzelania.

Pudło” – oznacza, że strzelanie przejmuje następny uczestnik.

Trafienie w pole, pod którym znajduje się „ukryta ładownia” daje nam prawo do wyboru samogłoski, którą będzie można wpisać w hasło (wpisujemy w pierwsze wolne miejsce w haśle).

A teraz o pułapkach….

Trafienie w pole, gdzie jest „komora wyrzutni” powoduje, że gracz nie może dalej wskazywać pól. Prawo to przejmuje kolejny dzwoniący uczestnik konkursu. Trafienie w pole z „satelitą” oznacza pytanie z kręgu wskazanej literatury. Poprawna odpowiedź sprawia, że mamy prawo dalej „strzelać”. Niepoprawna, że odpadamy, a próby podejmuje kolejny uczestnik.

Do finału przechodzi uczestnik, który jako ostatni odgadnie ostatni element hasła, a na nie – przypomnijmy – składają się trzy, cztery, albo pięć wyrazów.

Rozpoczynamy 24 lipca w audycji „Dobrym miejscu. W dobrym czasie”.

Gramy od godz. 12.15 do 12.30. W tym czasie czekamy na Wasze telefony: 41 266 22 66.

Finał zaplanowaliśmy między 14 a 18 sierpnia (musimy zgrać czasowo wszystkich finalistów), by mogli zmierzyć się „na żywo” w redakcji Radia Ostrowiec.

 

REGULAMIN KOSMICZNA BATALIA

                                                                        III TYDZIEŃ

LEGENDA

X – PUDŁO

SAT – SATELITA

ŁAD – KOMORA ŁADOWNI

RAMKA – ZNEUTRALIZOWANY