79. Tour de Pologne

Już za moment rusza 79. edycja Tour de Pologne UCI World Tour. Wspinacze i specjaliści od klasyków będą atrakcjami trzeciego, czwartego i szóstego etapu polskiego wyścigu, który rozpocznie się 30 lipca w Kielcach.

Dwie zaplanowane górskie frakcje będą sprzyjać takim zawodnikom jak Pello Bilbao (Team Bahrain Victorious), Richard Carapaz (INEOS – Grenadiers) i Davide Formolo (UAE Team Emirates). Z Kraśnika, Powiatu Kraśnickiego do Przemyśla, na trzecim etapie znajdują się trzy PZU KOM-y – dwa pierwsze II kategorii i ostatni III kategorii – z finiszem pod górę o nachyleniu około 14-15%. Z kolei na piątym, przebiegającym przez województwo podkarpackie, znajdują się dwa PZU KOM-y III kategorii.

“Tour de Pologne to zawsze fajny wyścig i oczywiście nie mogę się doczekać górskich etapów” deklaruje Sergio Higuita (BORA – hansgrohe) “Często są one dość trudne, ponieważ podjazdy są strome i można na nich jeździć bardzo wybuchowo. Nie będzie więc łatwo, to pewne. Mamy jednak nadzieję, że uda nam się tam dobrze wypaść, zobaczymy co uda nam się zrobić. Jestem pewien, że będziemy cieszyć się wyścigami w Polsce i damy z siebie wszystko” – podsumowuje młody Kolumbijczyk.

Na trasie czwartego etapu rozpoczynającego się w Lesku walczyć będą specjaliści od klasyków, tacy jak Tim Wellens (Lotto Soudal), Jan Tratnik (Team Bahrain Victorious) czy Zdenek Stybar (Quick-Step Alpha Vinyl). Trasa wije się przez Góry Sanocko-Turczańskie, z licznymi wzniesieniami i zjazdami. Trzy KOM-y PZU II kategorii zlokalizowane są w gminie Czarne, Hotelu Arłamów oraz Leszczawie na 30 kilometrów przed metą w Sanoku.

“Walki o KOM-y są zawsze widowiskowe. Choć nie mamy najwyższych gór, zawsze staramy się znaleźć piękne i wymagające podjazdy, dlatego nigdy nie jest łatwo wygrać górską premierę.” stwierdza Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne

Sprinterzy są przygotowani na nowe wyzwania w Tour de Pologne UCI World Tour, który rozpocznie się 30 lipca w Kielcach.

Trzy etapy skrojone na miarę dla sprinterów, którzy będą musieli pokazać się od najlepszej strony już podczas pierwszego etapu z finiszem w Lublinie. Choć nie jest on całkowicie płaski, będzie sprzyjał zawodnikom, którzy wytrzymają trzy podjazdy, z których jeden znajduje się tuż przed metą. Nie będzie czasu na odpoczynek, bo już na drugim etapie pojawi się doskonała szansa na próbę wygrania finałowego sprintu w Zamościu, gdzie kolarze będą musieli pokonać prawie dziewięcio kilometrową rundę wokół miasta. Ostatnią szansą dla sprinterów będzie finałowy etap w Krakowie, gdzie zakończy się 79. Tour de Pologne

“Tegoroczna trasa została zaprojektowana tak, aby każdy mógł pokazać to, co ma najlepszego. Sprinterzy będą mieli tu wiele okazji do pokazania się. Na wszystkich etapach do wygrania będzie łącznie 14 Premii Sprinterskich LOTOS, a walka o koszulkę Klasyfikacji Sprinterskiej LOTOS będzie trwała do samego końca” – potwierdza Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Wśród faworytów tych trzech etapów są takie nazwiska jak: Phil Bauhaus (Bahrain Victorious) – zwycięzca ubiegłorocznego etapu w Chełmie – Mark Cavendish (Quick-Step Alpha Vinyl), zdobywca tytułu mistrza Wielkiej Brytanii, Alberto Dainese (Team DSM), Arnaud Demare (Groupama – FDJ) i Pascal Ackermann (UAE Team Emirates).

”Mam świetne wspomnienia tutaj w Polsce : 4 zwycięstwa etapowe w latach 2018-2019 i mam nadzieję, że w tym roku będę to budował” – mówi sprinter UAE Team Emirates. ”Z trasy wyścigu widziałem, że są 2 lub 3 okazje do sprintów, więc będę skupiony na tych. Początek sezonu był dla mnie skomplikowany i liczę na wielkie rzeczy w drugiej połowie, a Polska jest częścią tego procesu.” podsumowuje.

Nie należy lekceważyć premii lotnych, które będą niezbędne dla tych, którzy chcą dobrze wypaść w klasyfikacji generalnej. Dla nich każda sekunda będzie cenna.

Wyścig Tour de Pologne wesprze dzieci, które po agresji Rosji musiały uciekać z Ukrainy

Fundacja ORLEN razem z Lang Team wspiera najmłodszych z Ukrainy.
Wielkie święto kolarstwa – ORLEN Tour de Pologne Amatorów – odbędzie się już 31 lipca. W Arłamowie wystartuje aż dwa tysiące kolarzy-amatorów. Część dochodu z opłat wpisowych Lang Team przeznaczy na wsparcie dzieci pochodzących z Ukrainy, a Fundacja ORLEN podwoi zebraną kwotę.
Od kilku lat Lang Team przy wsparciu marki ORLEN rozwija w Polsce kolarstwo zawodowe i amatorskie, łącząc Polaków wokół sportowych emocji, zachęcając do aktywności fizycznej, a także promując najpiękniejsze miasta i regiony naszego kraju. Jedną z najważniejszych inicjatyw tej dyscypliny jest ORLEN Tour de Pologne Amatorów. To cykliczna impreza, która towarzyszy największemu wyścigowi w Polsce – Tour de Pologne. Podczas wydarzenia pasjonaci kolarstwa mają okazję poczuć się jak członkowie zawodowego peletonu – jadą fragmentem trasy, na którym rywalizują także profesjonaliści podczas głównego wyścigu.
– Kolarstwo to jedna z ulubionych aktywności sportowych w Polsce. Według tegorocznych danych badań Głównego Urzędu Statystycznego jazda na rowerze była najczęściej podejmowaną przez Polaków aktywnością ruchową. Poprzez sponsoring takich wydarzeń jak ORLEN Tour de Pologne Amatorów popularyzujemy zdrowy tryb życia, a także promujemy turystykę rowerową, która cieszy się ogromna popularnością wśród Polaków. — mówi Agata Pniewska, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, sponsoringu i eventów PKN ORLEN.
Po raz kolejny dwa tysiące kolarzy-amatorów przyjedzie do Arłamowa rywalizować w ORLEN Tour de Pologne Amatorów. Pokonają 75-kilometrowy odcinek pośród bieszczadzkich krajobrazów.. Zawodnicy pojadą między innymi przez Makową, Gruszową, Koniuszą, Kalwarię Pacławską i Huwniki. Rywalizujący będą mierzyć się z licznymi przewyższeniami na trasie, co czyni ją atrakcyjną i różnorodną.

Dodatkowym elementem tegorocznego wyścigu będzie wsparcie dla dzieci z Ukrainy. Część kwoty ze sprzedaży każdego pakietu startowego wyścigu ORLEN Tour de Pologne Amatorów zostanie przekazana Fundacji Aniołów Stróżów – poprzez którą trafi bezpośrednio do najmłodszych Ukraińców. Fundacja ORLEN natomiast podwoi kwotę zebraną przez organizatorów.

Impreza co roku cieszy się dużą popularnością i przyciąga rosnącą z roku na rok grupę amatorów kolarstwa. Rejestracja jest nadal otwarta, mimo, że większość pakietów została już sprzedana, .
To nie koniec emocji związanych z kolarstwem w tym roku. We wrześniu (9-10.09.) w Białymstoku odbędzie się ORLEN Wyścig Narodów, zawody cyklu UCI Nations Cup U-23. Z kolei kolejnymi imprezami dla pasjonatów amatorskiego kolarstwa będą zawody ORLEN Lang Team Race w Augustowie (10.09.) oraz Bytowie (17.09.).

Pod koniec lipca wystartuje 79.Tour de Pologne. Ściganie odbędzie się głównie w południowo-wschodniej części naszego kraju.

-Tuż po zakończonej rywalizacji w Tour de France odbywa się na nasz narodowy wyścig, który od 15 lat do należy do cyklu WorldTour – podkreśla w rozmowie z Radiem Ostrowiec – Czesław Lang – organizator kolarskich zmagań i dodaje, że w Tour de Pologne kariery zaczynali najwięksi kolarze świata, w tym Polacy – Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Zapowiada się wspaniała frekwencja i super ściganie – podkreśla.

Pierwszy etap odbędzie się w sobotę, 30 lipca i będzie prowadził z Kielc do Lublina. Siedmioetapowy wyścig zakończy się tradycyjnie w Krakowie na Błoniach. Nastąpi to 5 sierpnia.
/marsz/