Unikalności fauny i flory Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego poświęcona była konferencja naukowa 'Pacjent Przyroda’, którą w sobotę, 7 września w Rezerwacie Krzemionki zorganizowało Muzeum Historyczno-Archeologiczne oraz Stowarzyszenie Społeczno – Przyrodnicze M.O.S.T..
– Świat przyrody krzemionkowskiego regionu wciąż nie jest do końca zbadany, a jest bardzo cenny – mówi Łukasz Misiuna, kierownik działu przyrody Krzemionek. – Przedmiotami obszaru ochrony Natura 2000 są między innymi dzwonecznik wonny i obuwik pospolity. Mamy przebadaną część grup systematycznych bezkręgowców, mamy przebadane ptaki, nietoperze. Mamy leje krasowe i mamy kałuże i w tych kałużach żyje około sto gatunków entomofauny, czyli owadów wodnych. Wśród nich znajdują się owady bardzo rzadko występujące w Polsce – mówi Łukasz Misiuna.
Swoje prelekcje na całodniowej konferencji wygłosili m.in. naukowcy związani z najważniejszymi w kraju przyrodniczymi ośrodkami badawczymi i uczelniami wyższymi.
– Interesujące jest to, w jaki sposób ta przyroda się zmienia na przestrzeni lat i jak różne gatunki wchodzą w symbiozę z polami górniczymi i jak gatunki, których można się nie spodziewać na tym obszarze jednak występują – mówi Aleksandra Bernatek-Krakowiak ze Stowarzyszenia M.O.S.T..
Konferencja podzielona była na trzy części – pierwsza dotyczyła Krzemionek jako obiektu UNESCO, druga przyrody na Krzemionkach, a trzecia górnictwa, które wpłynęło na ekosystem rezerwatu. – Strona przyrodnicza rezerwatu jest równoważnym dopełnieniem walorów historyczno-archeologicznych obiektu – zaznacza doktor Andrzej Przychodni, dyrektor ostrowieckiego muzeum.
– Jak dbać o to, żeby wawrzynek główkowy, który u nas w formie reliktowej występuje, żeby się u nas rozplenił? To są takie problemy, z którymi boryka się obecnie dział przyrody muzeum, którego działalność staramy się teraz mocniej wspierać i rozbudowywać głównie poprzez badania – zaznacza Andrzej Przychodni.
Krzemionkowska fauna i flora od lat chroniona jest kilkoma formami, miedzy innymi utworzonym rezerwatem przyrody 'Krzemionki Opatowskie’, czy obszarem Natura 2000 Krzemionki.
/mor/