Stypendyści Starosty Ostrowieckiego oraz młodzi wolontariusze nagrodzeni

Fot. Anna Śledzińska

Dziesięcioro uczniów i absolwentów ostrowieckich szkół średnich odebrało w środę, 19 czerwca Stypendia Starosty Ostrowieckiego za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne w kończącym się roku szkolnym. Gala została zorganizowana po raz 21.

Kandydatów na stypendystów zgłaszały szkoły, spośród nich komisja wyłoniła sześć osób nagrodzonych w kategorii dydaktycznej, trzy w kategorii sportowej i jedną w kategorii artystycznej.

– Myślę, że bardzo trudno było wybrać dziesiątkę spośród uczniów, którzy mają bardzo duże osiągnięcia i bardzo dużą wiedzę. Ja jako starosta jestem niezwykle dumna z tego, że takie stypendia mogę wręczyć tym wspaniałym ludziom – mówi starosta ostrowiecka Agnieszka Rogalińska.

W tym roku stypendyści otrzymali po 3 tysiące złotych. Jedną z nich jest Julia Dziewiecka, kończąca III klasę w Liceum Ogólnokształcącym numer II imienia Joachima Chreptowicza. Specjalizuje się w matematyce i informatyce.

– Biorę udział w wielu konkursach ogólnopolskich, jak olimpiady Olimpus, czy organizowane przez uczelnie wyższe – WAT, UMCS. Wbrew pozorom nie spędzam tak dużo czasu na nauce. Wszystko raczej przychodzi mi łatwo – mówi stypendystka.

W kategorii sportowej wyróżniona została między innymi Kamila Mikos z Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica. Od 10 lat jest zawodniczką klubu Black&White, od 2022 roku występuje na zawodach fitness artystycznego i bikini. Jednocześnie ma bardzo dobre wyniki w nauce.

– W tym roku szkolnym udało mi się zdobyć tytuł wicemistrzyni Europy w kategorii fitness bikini juniorek, zajęłam również 5. miejsce w kategorii fitness artystycznego juniorek na mistrzostwach Europy oraz 6. miejsce w kategorii seniorek. Jest dość ciężko, ale głównym kluczem jest umiejętność rozplanowania sobie czasu i podzielenia obowiązków. To pomaga.

W tym roku poza stypendystami wyróżniono specjalnie tych uczniów, którzy w swoich szkołach i organizacjach pozarządowych są wolontariuszami i na przykład pomagają osobom starszym.

– Robię zakupy i spędzam z nimi czas. Namówił mnie kolega jeszcze w podstawówce, bo wiedział, że bardzo lubię przebywać z dziećmi i osobami starszymi – mówi Natalia Kroczek z Zespołu Szkół numer 1.

– Ja opiekuję się między innymi 93 – letnią panią, która sama boi się wychodzić. Więc razem chodzimy na spacery, rozmawiamy, spędzamy czas – dodaje jej koleżanka Zuzia Zacharska.

Łącznie podczas gali wyróżniono 51 młodych wolontariuszy.

Stypendia starosty otrzymali natomiast jeszcze Franciszek Sieradzki, Natalia Majewska, Bartłomiej Wiśniewski, Zuzanna Mucha, Wiktor Ręczek, Katarzyna Górnisiewicz, Laura Gil i Magdalena Oksińska.

/sla/

Ważne wydarzenia