Planetobus, czyli przenośne planetarium pojawiło się w ostrowieckim THM-ie

Fot. Oliwia Sałata

Do Zespołu Szkół numer 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim przyjechał planetobus, czyli przenośne planetarium. Jest to jedna z trzech wystaw objazdowych, realizowanych w ramach projektu Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Edukacji – 'Nauka dla ciebie’.

– Praktycznie przez cały rok jeździmy do szkół i odwiedzamy te mniejsze miejscowości, żeby rzeczywiście te wystawy mogły dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Dzieci bardzo chętnie korzystają z naszych zajęć, spędzają z nami czas na odkrywaniu czy to nieba, czy matematyki, czy innych nauk, jak biologia czy fizyka. Zdarza się, że do nas wracają w trakcie przerw, zadają pytania i chcą dowiedzieć się czegoś dodatkowego – mówi Angelika Adamczyk, edukatorka z Centrum Nauki Kopernik.

Planetobus pozwala na obserwację nocnego nieba podczas konkretnej pory roku. Uczniom THMu ukazało się więc ostrowieckie niebo wiosną.

– Zagłębiamy się w różne zakamarki kosmosu. Odkrywamy mgławice, asteryzmy, granice gwiazdozbiorów. Obserwujemy obiekty widoczne podczas konkretnej pory roku – dodaje Adrian Budzyński, drugi z edukatorów.

Pierwsza grupa, która odwiedziła przenośne planetarium, była nim zaintrygowana.

– Najciekawsza w tym wszystkim była Droga Mleczna, mega widok. Te konstelacje miały bardzo proste kształty, a okazywało się, że przedstawiają koty, psy czy inne zwierzęta – mówi Dominik Olszewski, uczeń pierwsze klasy informatycznej.

Planetobus będzie dostępny dla uczniów placówki przez najbliższe dwa dni, 11 i 12 czerwca.

/osa/

Ważne wydarzenia