Wystawa „Huta – Dom – Rodzina” wróciła do Ostrowca po 45 latach. Będzie pokazana w Galerii Fotografii MCK

Wystawa fotografii „Huta – Dom – Rodzina”, którą w 1979 roku zaprezentowano w Ostrowcu Świętokrzyskim wróciła do miasta. Po 45 latach zostanie pokazana w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury.

Jak się okazuje, odnaleziono ją przez przypadek, dzięki albumowi „Rodzina robotnicza”, który trafił w ręce Stanisława Dunina – Borkowskiego, kustosza Galerii Fotografii.

– Postanowiłem go dać w prezencie do naszego Centrum Tradycji Hutnictwa, a dyrektor Jacek Kowalczyk pokazał go na naszym Facebooku. Wtedy odezwała się Stanisława Zacharko, dyrektorka BWA w Kielcach mówiąc, że mają tę wystawę, która przeleżała wiele lat w skrzyni gdzieś w piwnicy – opowiada Stanisław Dunin – Borkowski.

Bohaterami zrealizowanego pod koniec lat 70-tych projektu było dwunastu pracowników huty oraz ich rodziny.

– Kieleccy i ostrowieccy fotograficy fotografowali różne rodziny hutnicze w miejscu ich pracy oraz tam gdzie mieszkali, gdzie spędzali wolny czas. Mam nadzieję, że może jeszcze niektóre z tych rodzin żyją, odwiedzą nas i może wrócą wspomnienia do czasów młodości.

Sama wystawa była w Ostrowcu ogromnym wydarzeniem, a propagandowo miała na celu pokazanie, jak dobrze żyje się miejscowej klasie robotniczej. Autorami zdjęć byli Edmund Dolecki, Aleksander Salij, Jerzy Soiński, Stanisław Sudnik, Andrzej Pęczalski, Paweł Pierściński, Jerzy Piątek oraz Jerzy Spałwan, fotograficy z których żyje obecnie już tylko czterech – Aleksander Salij, Jerzy Soiński, Edmund Dolecki i Jerzy Piątek.

Jak zaznacza kustosz ostrowieckiej galerii, ich fotografie zachowały się w niemal idealnej jakości. Łącznie jest ich około 200, na wystawie, ze względu ma małą powierzchnię galerii pokazanych zostanie 80.

Przypomnijmy, że w roku 2008 do dziesięciu bohaterów zdjęć dotarli członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Nie z tej Bajki”. Przeprowadzili z nimi wywiady w ramach projektu „Klasa robotnicza idzie do raju”.

Wystawa w Galerii Fotografii MCK zostanie otwarta w piątek, 24 maja. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18, wstęp jest wolny.

/sla/

Ważne wydarzenia