Czym najlepiej myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Jeśli masz w planach leczenie ortodontyczne swoich zębów, to koniecznie przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się, czym najlepiej myć zęby z aparatem ortodontycznym i w jaki sposób należy to robić. Odpowiednia higiena zębów, na których umieszczony jest aparat ortodontyczny bywa często bardzo problematyczna.

Czyszczenie zębów, na których umieszczony jest aparat ortodontyczny, jest nieco utrudnione. Zwykła szczoteczka do zębów nie radzi sobie z oczyszczaniem jego elementów, gdyż nie jest do tego przystosowana. Duże znaczenie ma tutaj wielkość główki, a także ukształtowanie oraz grubość włókien. Jeśli chcesz oczyścić zęby z aparatem ortodontycznym, sięgnij po szczoteczkę z niewielką główką oraz miękkim, ułożonym w kształt litery V włosiem. Dzięki niej dotrzesz do zamków aparatu oraz skutecznie je oczyścisz.

Jaką szczoteczkę wybrać do zębów z aparatem ortodontycznym?

Użytkownikom aparatów ortodontycznych zaleca się stosowanie szczoteczki sonicznej. Żadna inna szczoteczka do zębów nie radzi sobie tak dobrze z oczyszczaniem trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy właśnie elementy aparatu ortodontycznego. Na skuteczność jej działania wpływa technologia fal dźwiękowych. Szybkie drgania szczoteczki sonicznej przyczyniają się do powstania mikrobąbelków, które efektywnie rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają ją z całej jamy ustnej.

Niektóre osoby z aparatem ortodontycznym sięgają również po szczoteczki rotacyjne. Okazuje się jednak, że wytwarzane przez nie ruchy mogą uszkodzić elementy aparatu, a także sprawić, że włókna końcówki wymiennej będą się szybciej strzępić.

Producenci szczoteczek sonicznych dołączają do zestawów z nimi specjalistyczne końcówki wymienne. Takie dodatki znajdziemy np. u producenta Smilesonic na stronie https://smilesonic.com/pl/kategoria-produktu/szczoteczki-soniczne/ Jedną z nich jest końcówka ortodontyczna, która służy nie tylko do pielęgnacji aparatu ortodontycznego, ale również mostów, implantów oraz innych wypełnień protetycznych. Najczęściej posiada ona wydłużone włókna, które bez problemu trafiają w obszary między zamkami.

Akcesoria do mycia zębów z aparatem ortodontycznym

Inne akcesoria, które warto stosować do pielęgnacji aparatu ortodontycznego, to m.in.:

 • szczoteczka tradycyjna o miękkim włosiu – zwykła szczoteczka z miękkimi i delikatnymi włóknami
 • szczoteczka ortodontyczna – szczoteczka manualna ze specjalnie wyprofilowanymi włóknami, które pomagają usuwać płytkę nazębną i resztki pokarmowe z elementów aparatu
 • płyn do płukania jamy ustnej – pozwala na usunięcie resztek zalegających między elementami aparatu, których nie usunęła szczoteczka do zębów
 • pasta do zębów z fluorem – pomaga usunąć płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc, nie dopuszczając tym samym do tworzenia się kamienia nazębnego, który może skutkować próchnicą i ubytkami zębowymi.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Aby prawidłowo umyć zęby z aparatem ortodontycznym, zastosuj się do poniższych wskazówek:

 1. Zdejmij ruchome części aparatu ortodontycznego, np. wyciągi.
 2. Szczotkowanie zębów rozpocznij od elementów znajdujących się na zębach trzonowych, a następnie przejdź do zębów przednich. Przy każdym elemencie aparatu zatrzymaj się na kilka sekund.
 3. Jeśli posiadasz szczoteczkę ortodontyczną, ustaw ją pod kątem 45 stopni, aby końce włókien skierowane były w stronę linii dziąseł. Upewnij się, że włosie dociera do niewielkiego obszaru poza linią dziąseł. Wykonuj delikatne ruchy w przód i w tył. Możesz też zastosować szczoteczkę elektryczną bądź soniczną ze specjalną końcówką ortodontyczną. Wówczas używaj jej zgodnie z przyjętymi zasadami oraz instrukcją obsługi producenta.
 4. Aby wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, użyj nici dentystycznej, szczoteczki międzyzębowej lub irygatora do zębów, który będzie najlepszym wyborem, gdyż nie podrażnia dziąseł, a w swojej pracy korzysta ze strumienia wodnego pod ciśnieniem.
 5. Zależy Ci na doczyszczeniu wąskich szczelin między aparatem a zębami oraz nierówności na zębach trzonowych? Zastosuj szczoteczkę jednopęczkową
 6. Po dokładnym wyczyszczeniu elementów aparatu ortodontycznego zadbaj o te powierzchnie zębów, na których nie ma przyrządu korekcyjnego. Ważne jest to, aby precyzyjnie oczyścić wewnętrzną część zębów od strony języka i podniebienia. Na koniec umyj powierzchnie żujące zębów trzonowych, a następnie język.
 7. Po zakończonym szczotkowaniu sięgnij po płyn do płukania jamy ustnej o działaniu łagodzącym i antybakteryjnym.

Ważne wydarzenia