Pod hasłem „Szczepionki chronią pokolenia” odbywa się tegoroczny Europejski Tydzień Szczepień

fot. pixabay

W przypadającym w dniach 22-28 kwietnia Europejskim Tygodniu Szczepień Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o ich znaczeniu w ochronie zdrowia.

– W naszym kraju stale rośnie liczba odmów zaszczepienia dziecka. W ubiegłym roku takich przypadków w regionie świętokrzyskim było 1324. Rok wcześniej 813. Jednocześnie przybywa zachorowań na odrę i krztusiec, a te zakaźne i groźne choroby wydawały się niemal wyeliminowane dzięki powszechnym szczepieniom – informuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzeczniczka prasowa świętokrzyskiego oddziału NFZ.

– Jeżeli ta tendencja będzie się utrzymywać i coraz więcej osób będzie odmawiało przyjęcia obowiązkowych szczepień ochronnych, to grozić nam będzie powrót chorób, o których już praktycznie zapomnieliśmy. Szczepiąc się, chronimy siebie i całe społeczeństwo, a zwłaszcza tych, którzy na przykład z przyczyn onkologicznych tych szczepień nie mogą przyjąć – mówi Agnieszka Białas-Sitarska.

Europejski Tydzień Szczepień to także okazja do przypomnienia o szczepieniach zalecanych np. przeciwko wirusowi HPV.

– Wirus brodawczaka może powodować między innymi raka szyjki macicy, nowotwory głowy i szyi. Istnieje możliwość bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko temu wirusowi. Taki preparat dostępny jest dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat  – mówi Agnieszka Białas – Sitarska.

Do tej pory w województwie świętokrzyskim ze szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego skorzystało ponad 7,5 tysiąca młodych pacjentów.

/mor/

Ważne wydarzenia