Koniec dużej inwestycji w Cementowni Ożarów. Celem ograniczenie emisji dwutlenku węgla

Fot. Anna Śledzińska

W Cementowni Ożarów otwarty został oficjalnie, po remoncie Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju, w tym laboratorium betonu. To specjalny dział, funkcjonujący w strukturach firmy od 1998 roku. Samo laboratorium działa od 2000 roku.

Jak mówi Mariusz Adamek, prezes spółki Cement Ożarów, ta inwestycja była dla firmy prawdziwym kamieniem milowym.

– Dział doradztwa technicznego i to, w jaki sposób to zrobiliśmy wyznacza horyzonty XXI wieku, jeżeli chodzi o urządzenia, metody I sposoby badawcze, Naszym celem jest to, żeby rozwiązywać problemy, a nie tylko by dostarczyć produkt, który nam wydaje się dobry, jeśli nie sprawdza się w aplikacjach.

Nowoczesne urządzenia sprawiły, że praca w laboratorium jest bezpieczniejsza, zwiększył się także zakres usług.

– Bez tych sprzętów musielibyśmy wykonywać drogie badania na zewnątrz. Koszt zakupy tych urządzeń szybko nam się zwraca. Swoje rozwiązania możemy szybko sprawdzać w aplikacjach. Wykorzystujemy urządzenia do badania cementu, kruszyw, domieszek chemicznych, betonu towarowego i prefabrykatow. Jesteśmy jedną z najnowocześniejszych jednostek w Polsce – wyjaśnia Piotr Molenda, kierownik laboratorium betonu.

Najbliższe lata przyniosą spółce kolejne zmiany, w tym konieczność dostosowania się do bardzo wyśrubowanych norm redukcji CO2. Cement Ożarów chce wdrażać innowacyjne rozwiązania na bazie cementów redukujących ślad węglowy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów produktów.

– 2030 rok jest na pewno takim ważnym momentem, gdzie zrealizujemy naszą mapę drogową jeśli chodzi o redukcję emisji CO2 w bardzo znaczącym stopniu, poprzez działania konwencjonalne. Natomiast to, co będzie się działo po 2030 roku, to jest już wspólna praca parlamentu, rządu, jest to budowa potężnej infrastruktury, zapotrzebowanie na energię odnawialną. Chcemy w tym mocno I aktywnie uczestniczyć – mówi prezes Adamek.

Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju będzie zatem między innymi poszukiwać alternatywnych surowców mineralnych, tworzyć innowacyjne produkty i rozwiązania.

Firma Cement Ożarów jest czołowym producentem cementów, a także spoiwa hydraulicznego. Produkuje około 3 milionów ton cementu rocznie. W zakładzie w Karsach koło Ożarowa zatrudnia około 400 osób.

/sla/

Ważne wydarzenia