W Ostrowcu pojawiły się Skrzynki Zaufania. To element kampanii na rzecz zdrowia psychicznego

Inauguracja kampanii na rzecz zdrowia psychicznego w Ostrowcu. Fot. Anna Śledzińska

Kampania dotycząca zdrowia psychicznego mieszkańców, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób starszych, ruszyła w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Centrum Rozwoju Lokalnego uruchamiają specjalne Skrzynki Zaufania. Można do nich wrzucić pytania lub prośby o pomoc związane z kryzysem psychicznym, chorobą lub innymi problemami. Pierwsza zawisła w budynku pływalni Rawszczyzna.

– Druga skrzynka już jest zamontowana na budynku Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” i apeluję do wszystkich, jeżeli macie takie miejsca, w których powinny wisieć takie skrzynki, prosimy o kontakt z nami. Na pewno będziemy chcieli pomóc wszystkim mieszkańcom powiatu ostrowieckiego. Myślę, że to ważna inicjatywa szczególnie dlatego, że dostęp do specjalistów jest utrudniony – mówi Joanna Pikus, dyrektorka PCPR.

Zasada działania jest prosta. Każdy, kto czuje taką potrzebę, może do skrzynki wrzucić pytanie lub prośbę o pomoc – anonimowo lub z podaniem kontaktu. Skrzynki będą opróżniane dwa razy w tygodniu. Odpowiadać będą specjaliści z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie za pośrednictwem portali internetowych i społecznościowych. Jeśli ktoś będzie życzył sobie kontaktu, to także osobiście.

W inicjatywę mocno włączyła się Młodzieżowa Rada Miasta. Choć skrzynki są przeznaczone dla każdego, to zdrowie psychiczne młodych ludzi jest ostatnio tematem często poruszanym, bo jest o czym mówić.

– Młodzież nie zawsze radzi sobie z problemami i nie zawsze jest tak otwarta, by podzielić się nimi z obcymi. Tych problemów jest naprawdę mnóstwo, choćby depresja. Jako Młodzieżowa Rada Miasta cieszymy się, że powstała taka skrzyneczka. Może ona pomóc wielu osobom, a jeżeli uda się pomóc chociaż jednej, to już będzie sukces – uważają Wiktoria Przepiórka i Julia Kaczmarska.

Skrzynek na terenie miasta ma pojawić się więcej, są też plany na rozwinięcie pomocy.

– Dziś zaproponowaliśmy skrzynkę zaufania, natomiast bardzo mocno myślimy o tym, aby powstał ostrowiecki, a później powiatowy telefon zaufania. Żeby mieszkańcy naszego powiatu mogli również telefonicznie zwracać się z problemami, które w ten sposób mamy nadzieję, będą rozwiązywane – zdradza Agnieszka Rogalińska, dyrektorka Centrum Rozwoju Lokalnego.

A od 7 marca w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie raz w tygodniu będzie przyjmować psychoterapeutka i psycholożka Marlena Stradomska. Wizyty będą bezpłatne, bez skierowania, a zapisy będą prowadzone telefonicznie i osobiście w PCPR.

/sla/

Ważne wydarzenia