Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowcu Świętokrzyskim

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych” czyli bohaterów antykomunistycznego podziemia. W Ostrowcu uroczystości związane z tym dniem w piątek organizuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej ze wsparciem Stowarzyszenia 'Ostrowieccy Patrioci’.

– Jak co roku o godzinie 18 odprawiona zostanie msza w kolegiacie. Po niej nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem koło kościoła. My ze swojej strony zapraszamy na Rondo Narodowych Sił Zbrojnych. Tam chcemy zapalić znicze pamięci – mówi Michał Ślusarz ze Stowarzyszenia 'Ostrowieccy Patrioci’.

Dzień później, w sobotę 2 marca w Strefie Aktywności Społecznej w Ostrowieckim Browarze Kultury o godzinie 16.30 rozpocznie się wykład historyka Roberta Rudnickiego 'Z mieczem Chrobrego na wroga. Cudzoziemcy w oddziałach partyzanckich Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Konfederacji Narodu’.

Michał Ślusarz dodaje, że pamięć o żołnierzach wyklętych należy kultywować bo walczyli oni o wolność wszystkich Polaków.

– Po wielu latach II wojny światowej do naszego kraju wszedł drugi okupant. Żołnierz polski walczy o wolność i niepodległość w imię hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” – za to walczyli i za to ginęli – mówi Michał Ślusarz.

W tym roku po raz pierwszy od wielu lat w Ostrowcu nie odbędzie się 'Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych’.
– Nikt z głównych organizatorów nie wyszedł w tym roku z taką inicjatywą, a nas jako stowarzyszenia nie stać na organizację takiego wydarzenia – informuje Michał Ślusarz. Warto przypomnieć, że w Ostrowcu również istniały organizacje walczące z ustrojem komunistycznym. W 1946 r. Stanisław Staroń ps. 'Błysk”, 'Grom” i Wacław Wątroba ps. 'Srogi” założyli w Ostrowcu Świętokrzyskim niepodległościową Organizację Podziemną 'Błyskawica”. Celem grupy było zdobywanie broni funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Działali do 1951 roku, rok później w Kielcach zostali zamordowani.

/mor/

Ważne wydarzenia