Akcja „Razem na drodze do odpowiedzialności”. Aby na drogach nie ginęli młodzi ludzie

W piątek, 2 lutego, w Liceum Ogólnokształcącym nr I imienia Stanisława Staszica zainaugurowano kampanię społeczną „Razem na drodze do odpowiedzialności”. Akcja skierowana jest do uczniów z klas III i IV szkół ponadpodstawowych.

Podczas pierwszego spotkania, młodzież poznała najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy samochodem.

– To było bardzo zdrowe podejście do nas. Nie było zanudzania, tylko konkretne rzeczy, z którymi mamy styczność na co dzień i które naprawdę się przydadzą. Dzisiaj nauczyłam się, że trzeba być uważnym na drodze, nie korzystać z żadnych środków odurzających przed jazdą, uważać na siebie i ludzi wokół. Dużo było o wypadkach drogowych. To potrzebny temat, bo wiele osób w naszym wieku startuje na prawo jazdy – mówili trzecioklasista Miłosz, Aleksandra z czwartej klasy i Tosia z klasy trzeciej.

Podczas spotkania uczniowie w specjalnych okularach sprawdzali jak działa percepcja po spożyciu narkotyków i alkoholu czyli używek, które najczęściej są przyczyną wypadków drogowych.
– Wszystko się kręci, nie dałabym rady chodzić. Obiekty były rozdwojone i rozmazane. Te narkotyczne gogle były znacznie gorsze – mówili Aleksandra i Miłosz.
-Pomysł na stworzenie kampanii zrodził się w mojej głowie w ubiegłym roku, po tragicznych wypadkach w Boksycce i Starej Słupi, w których zginęli młodzi ludzie – mówi pomysłodawca akcji Grzegorz Płaza, współwłaściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „Smile”.

– Wiele osób jeździ w sposób nieodpowiedzialny i zastanawialiśmy się, co możemy z tym zrobić. Aby nie ginęło tylu młodych ludzi, uczniów, mających całe życie przed sobą. Wpadliśmy na pomysł zorganizowania kampanii społecznej. Ale jak ją zrobić, jak rozpropagować, skąd uzyskać wsparcie? Z pomocą przyszła sekcja ruchu drogowego ostrowieckiej komendy policji, starostwo powiatowe. Wspólnymi siłami składamy tę kampanię w całość.

Wraz z ostrowieckimi policjantami z ruchu drogowego odpowiada za organizację i merytoryczny przebieg spotkań.

– Wydaje mi się, że najlepszą formą przekazania informacji są przykłady sytuacji, które naprawdę się wydarzyły, które spotykają nas w życiu. Mniej liczb, mniej tabelek. Prawdziwe przykłady dotrą najlepiej do młodych osób – mówiła na antenie Radia Ostrowiec Karolina Fryc z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Program wspiera ostrowieckie starostwo, które włączyło do akcji wszystkie szkoły średnie.

– Jeżeli uda nam się zmniejszyć chociaż o jedno albo kilka liczbę zdarzeń drogowych, to warto podejmować takie działania – uważa Mariusz Łata naczelnik wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym.

Dyrektorka liceum numer I Dorota Waliszczak podkreśla, że takie spotkania zwiększą wiedzę młodych kierowców na temat tego, jakie zagrożenia mogą spotkać na drodze.

– Na pewno takie spotkanie zwróci uwagę młodzieży na ten problem. Uczniowie oglądają filmiki ukazujące niebezpieczne sytuacje zdarzające się podczas jazdy samochodem. To nie teoria i z pewnością będzie to miało wpływ na wzrost ich świadomości.
Kampania potrwa do końca roku szkolnego – mówi dyrektorka Waliszczak.

Radio Ostrowiec objęło ją patronatem medialnym.

/mor/

Ważne wydarzenia