Spokojna podróż na ferie z dzieckiem – 5 ważnych zasad bezpiecznego podróżowania samochodem

Wspólny wyjazd na urlop samochodem jest ogromnym wyzwaniem dla każdego rodzica. Spakowanie bagażu, przygotowanie samochodu i planu zwiedzania wymaga dobrej organizacji i często staje się źródłem stresu. W artykule podpowiemy, o czym pamiętać podczas jazdy samochodem, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort podróży najmłodszym członkom rodziny.

Odpowiednie dopasowanie fotelika

Najważniejszym elementem wyposażenia, którego nie może zabraknąć podczas jazdy samochodem, jest fotelik dla dzieci. Obowiązek użytkowania fotelików dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia lub niższych niż 155 cm wzrostu. Odpowiednio dopasowane akcesoria powinny uwzględniać wzrost i wagę. Jedynie wtedy zapewnią optymalne bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Podczas zakupów wybieraj jedynie modele, które posiadają certyfikat zgodny z europejską normą ECE R44/03.

Pamiętaj o wybraniu odpowiedniego miejsca mocowania. Fotelik powinien znaleźć się na środku tylnego siedzenia lub po stronie pasażera. To właśnie tylna kanapa uchodzi za najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka. Jeśli z pewnych przyczyn nie możesz zamontować fotelika z tyłu, pamiętaj o wyłączeniu przednich poduszek powietrznych.

Prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa

Każdy pasażer zobowiązany jest do użytkowania pasów bezpieczeństwa niezależnie od zajmowanego miejsca. Odpowiednio zapięte pasy powinny ściśle przylegać do ciała. Dlatego właśnie przed podróżą warto ściągnąć niepotrzebne warstwy odzieży. Kurtki i kombinezony mogą dodatkowo spowodować przegrzanie się dziecka, co sprzyja występowaniu infekcji i dyskomfortu w czasie drogi.

Śliski materiał nieprzemakalnych, zimowych kurtek może sprawić także, że w czasie gwałtownego hamowania dziecko „wyślizgnie się” z pasów bezpieczeństwa. W przypadku najmłodszych dzieci możesz korzystać z kołderek i kocyków do jazdy samochodem.

Pamiętaj o wyprostowaniu pasów przed zapięciem. Poskręcane mogą powodować niewygodny ucisk, zmniejszając przy tym poziom ochrony. Podczas jazdy warto pamiętać o blokowaniu drzwi, co uniemożliwi ich przypadkowe otwarcie przez aktywne dzieci.

Przygotowanie samochodu do długiej trasy

Przed wyruszeniem w podróż pamiętaj o przygotowaniu samochodu do drogi. Podczas przeglądu sprawdź sprawność hamulców oraz stan opon. Koniecznie zweryfikuj również koło zapasowe. W przypadku zauważenia pęknięć i wybrzuszeń skonsultuj się z wulkanizatorem. To właśnie ogumienie jest jednym z najważniejszych elementów samochodu, gwarantujących bezpieczeństwo na trasie. Warto jednocześnie odwiedzić mechanika, który dokładnie sprawdzi działanie układów i uchroni nas przed awarią.

Zdecyduj się ponadto na wykupienie podstawowego i dodatkowego ubezpieczenia samochodowego i podróżnego na Warta.pl. Odpowiednio dobrana polisa ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Kompleksowe ubezpieczenie zagwarantuje pomoc na miejscu zdarzenia, znacznie zmniejszając stres i ułatwiając organizację dalszego urlopu.

Wyposażenie samochodu

Każdy odpowiedzialny rodzic powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie pojazdu. W aucie nie powinno zabraknąć m.in. podręcznej apteczki, w której znajdą się także najważniejsze leki. Na wyjazd z dzieckiem warto zabrać umilacze czasu, takie jak bajki i zabawki, które zmniejszą zniecierpliwienie i zagwarantują komfort jazdy.

W przypadku aktywnych maluchów przydatne mogą okazać się dodatkowe zapięcia do fotelika, które uniemożliwią samodzielne wydostanie się z niego. Co więcej, na rynku dostępne są lusterka, pozwalające na patrzenie na dziecko przymocowane tyłem do kierunku jazdy. Kup też pluszowe nakładki na pasy bezpieczeństwa, które zmniejszą podrażnienia skóry wywołane ocieraniem krawędzi pasów. Zadbaj przy tym o odpowiednie zabezpieczenie bagażu i toreb, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla dziecka.

Postoje i przerwy

W czasie podróży nie może zabraknąć postojów, które pozwolą na rozładowanie nagromadzonej energii i odpoczynek. Przerwy powinny odbywać się co 2-3 godziny. Będzie to także najlepszy moment na przekąski i picie. Należy bowiem unikać spożywania pokarmów w czasie jazdy. Gwałtowne hamowanie może spowodować zadławienie się. W czasie podróży najlepiej sprawdzają się lekkostrawne przekąski, które nie obciążą żołądka. Jeśli planujesz długą trasę, nie zapomnij o ciepłych obiadach i napojach. Już dziś poznaj dodatkowe wskazówki w poradniku na Warta.pl.

Podziel się

Ważne wydarzenia