Jak wybrać monitor do pracy zdalnej? Podpowiadamy!

Praca zdalna rozpowszechniła się w okresie pandemii i dla wielu osób do dziś pozostaje preferowanym sposobem wykonywania obowiązków służbowych. Home office ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędność czasu, gdy nie trzeba dojeżdżać do biura. Ergonomiczne stanowisko do pracy da się zorganizować we własnym mieszkaniu. Na pewno pomoże w tym dobry monitor!

Jak używać monitora do pracy zdalne?

Zazwyczaj do pracy zdalnej lub hybrydowej wykorzystuje się laptopy. Jeśli korzysta się z urządzenia o standardowych rozmiarach, zazwyczaj wielkość klawiatury i touchpada jest odpowiednio duża, żeby poruszać się swobodnie w programach biurowych czy pisać maile. Natomiast pewne trudności może powodować niewielki wyświetlacz o przeciętnych możliwościach. Niezależnie od tego, czy na co dzień pracuje się z liczbami w Excelu, z kodem czy z grafiką, niemal zawsze korzystnym rozwiązaniem będzie dodatkowy monitor. Dzięki temu można zobaczyć więcej i sprawniej korzystać ze wszystkich funkcji. Dodatkowy ekran sprawia, że pracuje się efektywniej i bardziej komfortowo.

Monitor do pracy zdalnej – najważniejsze cechy

Wybór monitora do pracy zdalnej trochę różni się od wybierania monitora gamingowego. W tej sytuacji mniejsze znaczenie ma częstotliwość ekranu, bardzo niski czas reakcji, czy specjalne technologie wspierające płynność obrazu w dynamicznych scenach, w których karta graficzna musi dawać z siebie wszystko. Bez większego znaczenia będzie także moc wbudowanych głośników, ponieważ w pracy zazwyczaj się z nich i tak nie korzysta, a jeśli już zachodzi taka potrzeba, to nie muszą mieć raczej topowych parametrów.

Na co w takim razie zwrócić uwagę, kupując taki sprzęt?

  • Odpowiednia wielkość – powierzchnia robocza w biurze i w domu może być zupełnie inna. Jeśli w mieszkaniu brakuje przestrzeni, trudno zmieścić na przykład monitor 32-calowy. Do pracy zdalnej odpowiednim wyborem może się okazać monitor 27-calowy albo 24-calowy. Przez zakupem (zwłaszcza jeśli szukasz w sklepie internetowym) warto znać dokładne wymiary modelu, który bierzesz pod uwagę.
  • Komfort dla oczu – wiele godzin przed monitorem może wpływać na zmęczenie oczu. Dlatego lepiej wybierać modele, które mają wbudowany filtr niebieskiego światła. Dzięki temu praca zdalna będzie przyjemniejsza, unikniesz bólu, łzawienia i innych dolegliwości. Oczywiście oprócz korzystania z filtra, pamiętaj, żeby co jakiś czas robić przerwy i odchodzić na jakiś czas od monitora.
  • Dobre odwzorowanie barw – jeśli pracujesz w dziale kreatywnym czy w marketingu, to, jakie dokładnie barwy widzisz na ekranie, naprawdę nabiera znaczenia. Jeśli odcienie mają być oddane maksymalnie dokładnie bez większych przekłamań, najlepiej zdecydować się na monitor z matrycą IPS. Na drugim miejscu pod tym względem plasują się monitory VA. Trzecie miejsce to z kolei monitory z matrycą TN. Można natomiast swobodnie korzystać z tych ostatnich, jeśli pracuje się głównie z tekstem.
  • Dobre kąty widzenia – to także cecha matrycy. Dobry monitor do pracy na home office to taki, na którym wszystko dobrze widać, nie tylko gdy patrzysz na wprost, ale również z boku.

Odpowiedni monitor do pracy zdalnej to ważna sprawa. W końcu to na monitorze sprawdzasz maile i powiadomienia, stamtąd spoglądają też twarze współpracowników podczas spotkań online. Wielu pracodawców doskonale to rozumie. Dlatego firmy podjęły szereg inicjatyw ułatwiających dostęp do odpowiedniego sprzętu. Niektóre organizacje jeszcze w 2020 roku pozwoliły na przeniesienie służbowego sprzętu z biura do domu. Inne – dały specjalne dofinansowanie przeznaczone na zakup odpowiedniego sprzętu – nie tylko monitorów, ale też myszy, klawiatur czy ergonomicznych krzeseł.

Jeśli nie masz jeszcze monitora do pracy zdalnej i rozglądasz się za odpowiednim modelem, na pewno łatwiej będzie ci wybrać dobre urządzenie zwracając uwagę na parametry, które opisaliśmy. Dzięki dodatkowemu ekranowi monitora większość zadań można od razu wykonywać szybciej i sprawniej!

Zobacz monitory w sklepie MediaMarkt – przed zakupem sprawdź też opinie innych użytkowników!

Podziel się

Ważne wydarzenia