Dworek w Chocimowie przejdzie kompleksowy remont

fot. Facebook/Lech Łodej

Gmina Kunów otrzymała milion złotych na renowację zabytkowego dworu w Chocimowie w ramach konkursu 'Nasz Zabytek’, organizowanego przez Fundację Most the Most.

Do komisji konkursowej wpłynęło 208 zgłoszeń od mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy we wnioskach wskazali zabytek, który według nich najbardziej potrzebuje gruntownego remontu. Ostatecznie o przyznanie nagrody rywalizowało 5 obiektów.

– Oceniamy jako komisja zarówno zgłoszenia od mieszkańców, staranność tych zgłoszeń, zwracamy uwagę na liczbę zgłoszeń na dany zabytek, oceniamy to, czy znajdują się zdjęcia i czy opisy zabytków w tych zgłoszeniach są angażujące. Oprócz tego oceniamy dokumentację otrzymaną od właściciela. Premiowane przez komisję są także działania, które w celu odnowy danego zabytku powziął już jego właściciel. Biorąc pod uwagę te elementy, zwycięstwo osiągnął dwór w Chocimowie – mówi Brygida Ślabska, prezeska Fundacji Most the Most.

Dworek w Chocimowie w rywalizacji o milion złotych w pokonanym polu zostawił Zamek w Fałkowie, ruiny zamkowe w Międzygórzu, Wzgórze Zamkowe w Pińczowie i ruiny zboru ariańskiego we Włostowie. Teraz chocimowski zabytek czeka gruntowny remont.

– Teraz przed nami kolejne wyzwanie, a więc ogłoszenie przetargu. Milion od Fundacji Most the Most oraz niecały milion z Polskiego Ładu zaangażujemy w kompleksowe odrestaurowanie dworku z jego bezpośrednim otoczeniem. Wykonamy nowy dach, elewację zewnętrzną, wymienimy okna, wyremontujemy tarasy oraz zadbamy o otoczenie – mówi Lech Łodej, burmistrz Kunowa. Dodał, że uczestnictwo w tym konkursie było możliwe ze względu na wpisanie kilka lat temu dworku do rejestru zabytków.

Milion złotych uzyskany z programu 'Nasz Zabytek’ nie jest pierwszą formą wsparcia, które uzyskała gmina na remont dworku.

– Z Instytutu Wolności Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów otrzymało milion złotych otrzymało milion złotych, dzięki czemu reaktywowany został Uniwersytet Ludowy, który działał tutaj już 70 lat temu. Pół miliona złotych zostało wykorzystane na remont czterech pomieszczeń, na instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Jest również wykonana łazienka dla osób z niepełnosprawnościami. Następnym etapem było otrzymanie z programu Polski Ład prawie miliona złotych – wymieniał burmistrz Kunowa. Zaznaczył, że odrestaurowanie dawnego dworu Popielów to także zasługa zaangażowania i starań mieszkańców wsi.

– Trzeba podkreślić zaangażowanie mieszkańców, a szczególnie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów, któremu przewodniczy Barbara Domagała. To dzięki wytrwałości tych osób i temu, że od wielu lat w dworku organizowane były imprezy i eventy, to po prostu to miejsce cały czas tętniło życiem. Były nawet zamysły, żeby ten piękny dworek sprzedać, ale na szczęście do tego nie doszło i to również zasługa tych osób, które o niego dbały i nadal dbają – mówił Lech Łodej.

Chocimowski dworek powstał w 1868 roku i najpierw należał do rodziny Popielów, a później rodziny Ośniałowskich. Po II wojnie światowej rezydencja zamieniła się w szkołę i pozostała nią aż do 2008 roku. Aktualnie dworkiem opiekuje się Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów.

/mor/

 

Ważne wydarzenia