Kinga Wnuk i przedszkole 'Smyk” z nagrodą 'Ambasadora Dwujęzyczności”

Tytuł 'Ambasadora Dwujęzyczności’ za wdrażanie z sukcesami Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności otrzymała Kinga Wnuk, twórczyni i dyrektorka Niepublicznego Przedszkola 'Smyk” i Szkół Konarskiego w Ostrowcu. Placówka realizuje go od siedmiu lat, a samą ideę edukowania nie tylko w języku ojczystym, ale także najpopularniejszym języku angielskim rozwija od 10 lat.

– Kiedy spotkałam się z tym programem, to zafascynowało mnie w nim to, że oprócz strony merytorycznej, dydaktycznej, jest on skierowany nie tylko do nauczycieli języka angielskiego lub nauczycieli, którzy biegle się nim posługują, ale także do nauczycieli, którzy go nie znają. Wdrażanie w naszych polskich realiach dwujęzyczności jest trudne miedzy innymi dlatego, że trudno przecież o kadrę, która będzie świetnym przedmiotowcem, a jednocześnie swobodnie włada językiem obcym. Ten program daje narzędzia wszystkim nauczycielom i włącza w pracę chętnych do tego rodziców – opowiada Kinga Wnuk.

Programem od początku objęte są wszystkie dzieci. W działania coraz chętniej włączają się także rodzice. W pierwszym roku dodatkową pracą w domu zainteresowanych było 7 rodziców, a w kolejnym już grupa 70 osób. Placówka została też wybrana do pilotażu programu w szkole podstawowej. – Ten program to otaczanie dziecka językiem obcym przez cały dzień w przedszkolu i szkole. Później w domu rodzice wdrażają pewne elementy, na zasadzie odtworzenia filmu, piosenki i to jest taka kontynuacja pracy. Najstarsza grupa, która już z tym programem idzie od początku edukacji w przedszkolu, jest już w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Ja jestem pod wrażeniem tego, jak ten potencjał językowy udało się u tych dzieciaków rozbudzić i rozwinąć – mówi dyrektorka przedszkola 'Smyk” i Szkół Konarskiego.

Tytuł 'Ambasadora Dwujęzyczności’ Kinga Wnuk odebrała 18 października na gali Forum Powszechnej Dwujęzyczności w Uniejowie. Wręczyła ją przewodnicząca Kapituły nagrody prof. Magdalena Olpińska-Szkiełko, dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. -Raczkowaliśmy, próbowaliśmy i udało się. Nasze przedszkole jest drugą w Polsce placówką ekspercką. W gronie dziesięciu wyróżnionych były tylko dwie osoby fizyczne, bo odbierali ją także samorządowcy, prezydenci, marszałkowie, którzy wdrażali ten program w swoich placówkach. To ogromny powód do dumy i motywacja dla całej naszej społeczności – podkreśla Kinga Wnuk.

Idea dwujęzyczności w przedszkolach i szkołach staje się coraz bardziej powszechna. Klasy dwujęzyczne prowadzą nie tylko szkoły w Ostrowcu, ale także na przykład w Bodzechowie.

/mag/

Ważne wydarzenia