Chciała sprzedać buty. Straciła 6 tysięcy złotych

fot. malopolska.policja.gov.pl

Kolejne w naszym regionie oszustwo internetowe. Tym razem 37-letnia mieszkanka gminy Opatów została okradziona po tym, jak wystawiła dziecięce buty na sprzedaż na jednym z portali społecznościowych. Z konta bankowego kobiety zniknęło prawie 6 tysięcy złotych.

– W odpowiedzi na ogłoszenie sprzedaży butów z 37-letnią kobietą skontaktowała się osoba chętna do ich zakupu. Pokrzywdzona podała jej swoje dane osobowe wraz z adresem zamieszkania i adresem poczty elektronicznej – mówi Katarzyna Czesna – Wójcik, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. – Chwile później otrzymała ona link na e-maila do rzekomego pobrania środków. W dalszym kroku kobieta potwierdziła realizację operacji bankowej, w wyniku której z jej konta zniknęły pieniądze – dodaje oficer prasowa.

Oszustwa internetowe to plaga w ostatnim czasie. Przestępcy stale wypracowują nowe techniki kradzieży, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas dokonywania transakcji w sieci.

– Korzystanie z linków przesłanych nam przez obce osoby to pierwszy krok do tego, aby utracić nasze podstawowe zabezpieczenia. Jest to również pierwszy krok do tego, aby te środki z naszego konta były wyprowadzone – informuje Katarzyna Czesna – Wójcik i dodaje, że z taką samą dozą ostrożności należy rozpatrywać prośby o wypłacenie środków BLIKIEM.

– Jeżeli mamy stuprocentową pewność, że podajemy kod BLIK znanej nam osobie, to możemy mu go udostępnić. Jeśli jednak takiej pewności nie mamy, to nie podajmy przez portale społecznościowe kodów, nieważne o jaką kwotę by nie chodziło – mówi rzecznik Czesna –  Wójcik.

W przypadku oszustwa sprawę należy jak najszybciej zgłosić na policję.

/mor/

 

 

Ważne wydarzenia