Prawie 800 tysięcy złotych z PFRON-u na inwestycje dla niepełnosprawnych

Siedem jednostek, w tym gminy, stowarzyszenia i szkoła otrzymały dotacje na inwestycje poprawiające jakość życia osobom niepełnosprawnym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W środę, 6 lipca w starostwie powiatowym ich przedstawiciele podpisali umowy z głównym wnioskodawcą, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i samorządem powiatowym.

– Jako główny lider występujemy o dotacje w państwa imieniu i bardzo się cieszę, że je pozyskujemy. To się udaje dzięki dobrze napisanym wnioskom i państwa zaangażowaniu, zaangażowaniu gmin i stowarzyszeń. Dziś podpisujemy umowy na łączną kwotę 766 tysięcy złotych i one będą dobrze służyć. Ja bym sobie tylko życzyła, żeby te dotacje były większe, szczególnie budowa wind jest nisko dotowana – mówiła Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.

Samorząd na budowę windy w Liceum Ogólnokształcącym nr II imienia Joachima Chreptowicza otrzymał 165 tysięcy złotych, ale to zaledwie 55 proc. wartości inwestycji. Brakującą kwotę dołoży z własnego budżetu.

Dotacje otrzymały wszystkie jednostki, które się o nie starały. Gminy Bałtów, Bodzechów i Waśniów, dzięki dotacji w wysokości 85 proc. kosztów zadań szacowanych na kwoty od 182 do 194 tysięcy złotych, kupią busy do dowozu do szkół niepełnosprawnych dzieci. – W naszej gminie stale przybywa dzieci, które dowozimy nie tylko do szkół specjalnych w Ostrowcu, ale także do szkoły w Sandomierzu. Nasz samochód, który ma już przejechane ponad 800 tysięcy kilometrów, chcemy już wyłączyć z eksploatacji i zastąpić nowym, bezpieczniejszym – mówi Krzysztof Gajewski, wójt Waśniowa. Podkreśla, że do zakupu, o ile przetarg pójdzie dobrze, będą musieli dołożyć około 75 tysięcy złotych.

Gminie Ćmielów przyznana została dotacja w wysokości niespełna 35 tysięcy złotych na budowę podjazdu przy Przedszkolu Samorządowym. To 55 proc. wartości inwestycji.

Największą dotację na zakup autobusu w wysokości 330 tysięcy złotych, co stawi aż 95 proc. wartości zadania otrzymało Stowarzyszenie Zintegrowani dla WTZ w Miłkowskiej Karczmie. To będzie już ich trzeci pojazd. – Do naszego warsztatu terapii dowożeni są uczestnicy z trzech powiatów: ostrowieckiego, opatowskiego i kieleckiego. Jest to aż 60 osób. Codziennie pokonujemy więc 280 kilometrów – mówi prezes Barbara Jakubowska.

Stowarzyszenie Razem dla WTZ na osiedlu Pułanki w Ostrowcu wymieni z kolei drzwi wejściowe. Dotacja dla nich to 28,5 tysiąca złotych – 80 proc. wartości przedsięwzięcia.

/mag/

Ważne wydarzenia