Szkoły podstawowe coraz mniejsze. Niektóre oddziały pierwszoklasistów będą liczyły tylko 12 uczniów

Obraz svklimkin z Pixabay

Do 17 marca rodzice przyszłych uczniów klas pierwszych składali dokumenty przyjęcia do placówki. Szkoły listy przyjętych uczniów opublikują 20 kwietnia, ale problemów z rekrutacją nie będzie, bo dzieci jest coraz mniej, a placówek nie ubyło.

– Ten rok będzie dla nas taką terapią wstrząsową, ponieważ w starszych klasach szkoły podstawowej, a więc w klasach 4-8 ubędzie nam aż 16 oddziałów i to w zasadzie taka średniej wielkości szkoła – mówi Jan Bernard Malinowski, naczelnik wydziału edukacji urzędu miasta. Wyjaśnia, że szkoły podstawowe opuszcza tzw. 'półtora-rocznik’, a więc dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku 7 i 6 lat.

Przyszłych pierwszaków – zgodnie z danymi meldunkowymi – jest w Ostrowcu 463, i to tylko potencjalni uczniowie szkół prowadzonych przez gminę, bo w Ostrowcu funkcjonują także szkoły niepubliczne. – W procesie rekrutacji zgłoszono do dyrektorów naszych ośmiu szkół podstawowych 365 uczniów klas pierwszych, a więc prawie o stu mniej. Z naszego doświadczenia wiemy też, że niektórzy rodzice przypominają sobie o rekrutacji dopiero przed latem – informuje naczelnik Malinowski.

Gmina Ostrowiec otworzy w swoich szkołach 18-19 oddziałów klas pierwszych – najwięcej, bo najpewniej 4 w szkole nr 5 na osiedlu Ogrody. W najmniejszych szkołach – nr 9 i 10 uda się otworzyć po jednej klasie i będzie się w nich uczyć 12 – 14 uczniów.

A w kolejnych latach uczniów będzie jeszcze mniej. Po 2020 roku rodzi się w Ostrowcu poniżej 350 dzieci. W 2022 roku było ich jedynie 328. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku – dla porównania – każdego roku na świat przychodziło około 2 tysiące dzieci.

/mag/

Ważne wydarzenia