Smog zabija Polaków. Mówił o tym ostrowczanin Michał Konopa

Fot. Anna Śledzińska

Wszechobecny smog jest coraz większą bolączką polskich miast, szczególnie od września do kwietnia. To właśnie wtedy stężenie tzw. zawieszonych pyłów PM10 i PM 2,5 jest największe. Pochodzą one ze spalania odpadów oraz paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno, ale także spalin samochodowych, startych klocków samochodowych i opon.

W czwartek, 23 marca Klub Tygodnika Powszechnego w Ostrowcu zorganizował projekcję filmu „Smog Wars” i spotkanie z Michałem Konopą, z pochodzenia ostrowczaninem, który był jednym z autorów tego filmu. To bardzo przykre studium czasów, w jakich przyszło żyć współczesnym Polakom, w dużych miastach wręcz duszących się od smogu.

– Wchodząc w świat smogu, dowiadując się jak poważny to jest problem, jak skomplikowany i jak wiele jest jego źródeł pojawiła się naprawdę trudna do przyjęcia świadomość i wielki balast, bo im dalej w las tym okazywało się, że jest jeszcze gorzej – mówił po projekcji filmu Michał Konopa.

W dokumencie wypowiadają się nie tylko ekolodzy – aktywiści, ale też wielu lekarzy. Mówią oni wprost – życie w smogu naraża nas na poważne problemy ze zdrowiem, wpływa na układ oddechowy i naczyniowy. Alergie, astmy, zapalenia oskrzeli, płuc to tylko cześć chorób, które aplikujemy oddychając zanieczyszczonym powietrzem. 50 tysięcy Polaków rocznie umiera na choroby wywołane przez smog. Michał Konopa zadaje pytanie, czy coś można z tym zrobić?

– Jak sam nic nie zmienię, ale mogę dodawać, pozostać neutralny albo odejmować tego smogu. Jeżeli każdy z nas podejmie jakieś kroki, to zmiana będzie widoczna, jeśli tylko niewielka część społeczeństwa, to nie zauważymy jej jeszcze długo.

Wiele zależy od młodych pokoleń tym bardziej cieszy grupa młodzieży z ostrowieckiego „Ekonomika”, która wzięła udział w projekcji i późniejszej krótkiej dyskusji. Na dachu tej placówki kilka miesięcy temu zamontowany został czujnik smogu, nauczyciele prowadzą tam akcje propagujące ekologię.

– Zaczęliśmy już w ubiegłym roku, a od października mamy czujnik smogu. Edukowaliśmy nauczycieli, rodziców i przede wszystkim dzieci – mówi nauczycielka Agnieszka Kwiatkowska. – Nasza młodzież jest tematem zainteresowana, cyklicznie realizujemy różne projektu stąd też nasza obecność na tym spotkaniu. Ale chcemy też wyjść do społeczności lokalnej uświadamiać innych dorosłych, bo rolą nauczyciela jest pokazać, nauczyć, zainspirować.

Dodaje, że odczyty czujnika są dostępne dla wszystkich.

– Przy wejściu do szkoły możemy oglądać odczyt i taka mała sprawa, że wita nas jasna uśmiechnięta buźka sprawia, że jest miły dzień. Odczyty na bieżąco znaleźć można na stronie internetowej Zespołu Szkół numer 1 – dodaje Agnieszka Kwiatkowska.

Film „Smog Wars” jest dostępny bezpłatnie na kanale youtube. Poziom niebezpiecznych pyłów sprawdzić można także na naszej stronie www.radioostrowiec.pl albo słuchając naszego raportu smogowego po wiadomościach.

/sla/

Ważne wydarzenia