Budżet gminy Waśniów „w ryzach”

W nowy rok gmina Waśniów weszła z przyjętym przez radnych budżetem.
– Mimo trudnej sytuacji udało nam się utrzymać zadłużenie w ryzach i na dziś wynosi ono ok. 4 procent całości budżetu – podkreśla wójt Krzysztof Gajewski.
Wartość budżetu Waśniowa na 2023 rok wynosi 56,5 miliona złotych. Dochody bieżące zaplanowano na poziomie 34 mln., dochody majątkowe wyniosą – 21 mln. Wydatki to 71 mln. zł, w tym bieżące wyniosą 38 mln., a majątkowe – 32 mln.

– Mamy sporo inwestycji trzeba powiedzieć. Jestem pod wrażeniem tego budżetu i jak ambitny jest ten plan, bo powiem szczerze wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę – podkreśla wójt Gajewski.

Największe w tym roku środki w inwestycjach pochłoną zadania związane z przebudową i budową instalacji wodociągowych. To kwota 4,9 mln. zł. Modernizacja drogi we Wronowie kosztować będzie niemal milion. Zagospodarowanie terenu zbiornika w Waśniowie to kolejne 4,7 mln., a budowa hali sportowej i świetlicy przy szkole w Boleszynie wyniesie 5 mln.
Milion złotych wyda gmina na odnawialne źródła energii na budynkach użyteczności publicznej. Do rządowego programu budowy dróg z budżetu dołoży 3 mln. zł.
W tym roku samorząd utrzymał ulgi i dotychczasowe dopłaty dla swoich mieszkańców.

– I tutaj należy podkreślić, że wszyscy mieszkańcy naszej gminy są zwolnieni z podatku od nieruchomości i powierzchni budynków mieszkalnych. Stanowi to w budżecie kwotę prawie 100 tys. złotych. Cena wody ścieków jest najniższa, którą utrzymujemy teraz przez kolejne 2 lata, więc jest to duży plus dla wszystkich mieszkańców – wylicza wójt Gajewski.

Przez najbliższe dwa lata za wywóz śmieci mieszkańcy płacić będą 15,50 od osoby, co oznacza wzrost o złotówkę. Pozostałą różnicę w kosztach odbioru śmieci pokryje gmina.

Podziel się

Ważne wydarzenia