Od poniedziałku można już wyrabiać kartę komunikacyjną

Od 1 marca za przejazd autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji zapłacić będzie można wyłącznie plastikową kartą komunikacyjną. Bilety papierowe obowiązywać będą przez jeszcze dwa miesiące.

Ostrowiecką Kartę Komunikacyjną zaprezentowali wczoraj na konferencji prasowej Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca i Katarzyna Piętos, dyrektor finansowa MZK. – Wchodząc do autobusu komunikacji miejskiej będzie można zapłacić za przejazd, przykładając tę kartę do kasownika i to będzie równoznaczne ze skasowaniem biletu – wyjaśnił prezydent Górczyński.

Karta będzie rodzajem skarbonki, na którą przez internet lub w jednym z dwóch punktów w mieście będzie można przelać pieniądze, kupując określoną liczbę biletów.

Wyrobić kartę komunikacyjną będzie można już od poniedziałku 2 stycznia w Punkcie Informacji Turystycznej w Ostrowieckim Browarze Kultury oraz w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ulicy Samsonowicza. -Ten proces wyrobienia karty będzie bardzo prosty. Wystarczy przyjść do nas z dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i pracownik w takim punkcie pomoże wypełnić elektroniczny formularz. Zbieramy tylko podstawowe dane. Na karcie znajdzie się imię i nazwisko oraz zdjęcie, a my potrzebować będziemy jeszcze adresu zamieszkania oraz numer PESEL – wyjaśnia dyrektor Piętos, zaznaczając, że jeżeli komuś przysługuje inna zniżka niż samorządowa, uprawniająca do przejazdów za 1,50, czyli na przykład zniżka dla seniorów, honorowych dawców krwi czy osób z niepełnosprawnościami, to podczas wyrabiania karty powinien mieć przy sobie także dokument potwierdzający uprawnienie do takiej ulgi. Informacja ta zostanie zapisana na karcie. – Dzięki temu nie będzie potrzeby wożenia tego dokumentu ze sobą. Teraz jeszcze, w przypadku kontroli żądamy okazania biletu i właśnie dokumentu potwierdzającego uprawnienie do ulgi. Część ulg ma charakter okresowy i system pozwoli nam powiadomić właściciela karty o tym, że ulga się kończy –  dodaje.

MZK zapowiada uruchomienie także mobilnych punktów wyrabiania kart, które zostaną skierowane do szkół średnich – kartę samodzielnie mogą wyrobić osoby od 13 roku życia, a także do gmin Bodzechów, Ćmielów i Kunów, które zawarły porozumienie o świadczeniu przez MZK świadczeń komunikacyjnych na ich terenie.

Ostrowiecka Karta Komunikacyjna dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego stanie się w połowie stycznia również Ostrą Kartą i będzie można nią płacić – po doładowaniu – za usługi w miejskich jednostkach, czyli na przykład za basen czy kino, a w przyszłości także za usługi w zakładach, które podpiszą z gminą umowę o współpracy. Oprócz ulg za usługi użytkownicy będą też na niej gromadzić punkty, za które otrzymają – na przykład bezpłatne wejście do kina.

/mag/

Ważne wydarzenia