Gdzie szukać pomocy medycznej w święta?

W okresie świąt nieczynne są przychodnie lekarskie, a pomocy medycznej możemy szukać tylko w dyżurujących placówkach lub na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

W województwie świętokrzyskim mamy trzy rodzaje placówek świadczących nocną i świąteczną opiekę medyczną. – To, do której powinniśmy się zgłosić zależy od stanu naszego zdrowia – podkreśla Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.
– Takim podstawowym miejscem jest placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To są świadczenia udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8, natomiast w niedziele i święta czyli także w święta Bożego Narodzenia całą dobę – – wyjaśnia.
Lekarz może przyjąć pacjenta w gabinecie, może do niego pojechać do domu, jeśli jest taka konieczność albo udzielić teleporady, jeśli pacjent potrzebuje recepty. W powiecie ostrowieckim nocną i świąteczną opiekę świadczy przychodnia, która znajduje się w szpitalu powiatowym przy ulicy Szymanowskiego w Ostrowcu.
Kolejną grupą takich placówek są Szpitalne Oddziały Ratunkowe, ostrowiecki szpital takim dysponuje.
– Od razu też apel do Państwa. Zgłaszamy się tam, kiedy naprawdę nasz stan zdrowia lub naszych bliskich jest bardzo zły, czyli utrata przytomności, drgawki, zaburzenia mowy, zaburzenia świadomości, ostry ból w klatce piersiowej. Nie zgłaszamy się na SOR, bo przejedliśmy się i boli nas brzuch. Naprawdę SOR-y są to miejsca, które mają służyć ratowaniu życia – podkreśla rzeczniczka NFZ-etu.
Najgorzej jest z pogotowiem stomatologicznym. W województwie świętokrzyskim pomoc nagłą w święta uzyskamy tylko w Kielcach i w Starachowicach. W tym ostatnim mieście przychodnia stomatologiczna mieści się w szpitalu powiatowym przy ul. Batalionów Chłopskich 6.
Ale Beata Szczepanek zachęca, by w razie niepokojących sytuacji zdrowotnych najpierw skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu.
– To jest bezpłatny numer, pod który można zadzwonić. Tam uzyskamy połączenie z pielęgniarką, a jeśli będzie konieczność z lekarzem, który udzieli nam porady telefonicznej. Wypisze nam receptę, czy zwolnienie lekarskie, a jeśli okaże się podczas wywiadu, że konieczna jest wizyta u lekarza w gabinecie to także taką informację tam uzyskamy – zaznacza Beata Szczepanek.
Numer tej całodobowej, bezpłatnej infolinii to: 800 137 200.
/joge/

Ważne wydarzenia