Podyplomowe studia pedagogiczne – ciekawe kierunki, na które warto się zapisać

Dla wielu absolwentów studiów wyższych nauka nie kończy się na dyplomie licencjata albo magistra – ten etap zdobywania wiedzy pomaga na poznanie podstaw niezbędnych w codziennej pracy. Kolejnym krokiem jest zdobycie kwalifikacji uprawniających do wykonywania wybranego zawodu, np. ukończenie podyplomowych studiów pedagogicznych. W tym artykule znajdziesz 3 ciekawe kierunki, które warto rozważyć.

Integracja sensoryczna – nauka świata przez zmysły

Integracja sensoryczna (SI), jak sama nazwa wskazuje, jest bezpośrednio związana ze zmysłami – odbieraniu informacji i rozumieniu bodźców z otoczenia. Wybierając te studia pedagogiczne, zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy z dziećmi, u których proces integracji sensorycznej został zaburzony – są za bardzo lub za mało wrażliwe na bodźce albo mają problemy z równowagą, agresją czy nadmierną ruchliwością.

W zależności od twoich zainteresowań i planów zawodowych możesz ukończyć ogólne studia pedagogiczne SI albo zdecydować się na bardziej specjalistyczny kierunek, np. integrację sensoryczną z elementami terapii behawioralnej.

Arteterapia – pomagaj przez sztukę

Ciekawym kierunkiem studiów pedagogicznych jest arteterapia, czyli wykorzystanie właściwości terapeutycznych sztuki w pomocy dzieciom, młodzieży i dorosłym. Co ciekawe, metoda ta została doceniona w Polsce dopiero pod koniec XX wieku, przez co arteterapeuta jest dość nowym zawodem.

Arteterapia nie ogranicza się do jednej dziedziny sztuki. Metody wykorzystywane przez absolwentów tego kierunku podyplomowych studiów pedagogicznych obejmują muzykoterapię, plastykoterapię, biblioterapię, filmoterapię, fotografoterapię czy choreoterapię. Po otrzymaniu świadectwa ukończenia studiów możesz pracować nie tylko w placówkach oświatowych, terapeutycznych czy opiekuńczych. Wielu arteterapeutów współpracuje także z hospicjami, DPS-ami czy domami kultury.

Surdopedagogika – dla pedagogów chcących pracować z osobami głuchymi i niedosłyszącymi

Surdopedagogika to kierunek podyplomowych studiów pedagogicznych, dzięki któremu możesz zdobyć wiedzę i kompetencje niezbędne do pracy z osobami z zaburzeniami słuchu – zarówno niedosłyszącymi, jak i głuchymi. Co istotne, ten kierunek ma charakter kwalifikacyjny, więc pozwala na znalezienie zatrudnienia w wybranej dziedzinie.

Po ukończeniu studiów pedagogicznych na kierunku surdopedagogika możesz pracować w placówkach oświatowych oraz poradniach specjalistycznych.

Podyplomowe studia pedagogiczne online – wygodny sposób na naukę

Co zrobić w sytuacji, gdy obowiązki zawodowe lub życie prywatne uniemożliwiają dalszą naukę w trybie stacjonarnym? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są podyplomowe studia pedagogiczne online, na które można zapisać się np. na stronie studia-pedagogiczne.pl prowadzonej przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego ze statusem uczelni wyższej.

Wybierając studia pedagogiczne online, możesz zdecydować się nie tylko na polecane przez nas kierunki – integrację sensoryczną, arteterapię czy surdopedagogikę. W ofercie podyplomówek prowadzonych za pośrednictwem platformy e-learningowej znajdziesz też doradztwo zawodowe, metodykę nauczania, logopedię, wczesne nauczanie języka angielskiego i niemieckiego czy logorytmikę w pracy pedagogicznej.

Podziel się

Ważne wydarzenia