Nauczyciele Roku, w tym ostrowczanin Radosław Moskal, przeciwko lex Czarnek 2.0

Poselski projekt ustawy lex Czarnek 2.0 jest zagrożeniem dla publicznej edukacji opartej na kulturze dialogu, relacjach interpersonalnych i poszanowaniu różnych punktów widzenia – podkreślają Nauczyciele Roku w liście otwartym do parlamentarzystów oraz prezydenta Andrzeja Dudy i apelują o jego odrzucenie.

Pod listem otwartym podpisał się Radosław Moskal, Nauczyciel Roku 2009 z Zespołu Szkół nr 3 imienia Hutników Ostrowieckich, czyli dawnego THM-u. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co ma się w tej ustawie znaleźć, bo przepisy sprowadzają na margines rolę dyrektora, nauczycieli i rodziców, dają większą kontrolę kuratorów nad szkołami i minimalizują działalność organizacji pozarządowych w szkołach. Organizacje te praktycznie nie będą mogły współpracować ze szkołami bez zgody kuratorów, a o takich sprawach powinni decydować nauczyciele, rodzice, uczniowie, a nie kurator – wyjaśnia.

Radosław Moskal tłumaczy, że proponowane w lex Czarnek 2.0 zmiany ograniczą lub wręcz uniemożliwią organizowanie w szkołach różnych przedsięwzięć i podaje przykłady. – Gdyby na przykład chcieli nas odwiedzić absolwenci naszej szkoły, korzystając z tego, że przyjechali na święta do Ostrowca, i porozmawiać z uczniami, to my takiego spotkania przeprowadzić nie będziemy mogli, bo nie uzyskamy zgody kuratora. Procedury będą długie – wyjaśnia.

Wybierani od 20 lat Nauczyciele Roku podnoszą w swoim liście otwartym, że lex Czarnek pozornie tylko zwiększa rolę rad rodziców, a w rzeczywistości wydłuża procedury i oddaje władzę kuratorowi, który będzie mógł zanegować każdą decyzję rodziców. Wskazują, że ustawa całkowicie wyklucza nauczycieli z procesu decydowania o zajęciach prowadzonych przez organizacje społeczne, bo ustawa nie przewiduje inicjatywy nauczyciela w tym zakresie.
Projekt ustawy trafił właśnie do sejmu i zaczyna być procedowany.

/mag/

Ważne wydarzenia