Jaki filament do drukarki 3d wybrać? Sprawdź różnice w rodzajach

Drukarka zazwyczaj kojarzy się z tuszem lub proszkiem, zwanym tonerem, jednak nowoczesne drukarki 3D używają zupełnie innego materiału. Filament to tworzywo zmieniające swoje właściwości pod wpływem ciepła wytworzonego w drukarce. Dzięki temu może zmieniać swoją formę i stanowić podstawę do wyrobu różnych przedmiotów. Jeśli chcesz poznać ciekawe informacje na temat filamentu, to czytaj dalej!

Co warto wiedzieć na temat filamentu?

Materiały eksplatacyjne do drukarek 3D powstają na bazie substancji syntetycznych lub naturalnych surowców. Po obróbce stają się cienkim włóknem nawijanym na szpule. W takiej postaci są wykorzystywane jako materiał w drukarkach. Wybierając filament, warto szukać szpulek z wiązką, która nie będzie posiadała nierówności lub odchyleń od normy. W przypadku gdy włókna będą niedoskonałe, to przełoży się bezpośrednio na jakość wydrukowanego elementu. Nawet niewielka różnica może skutecznie popsuć cały projekt.

To, jaki filament będzie użyty do drukarki 3D, zależy przede wszystkim od możliwości tego urządzenia. O ile uniwersalne gatunki tworzywa – jak PETG, PLA czy ABS – mogą być wykorzystane przez większość drukarek 3D to nie oznacza automatycznie, że tak będzie w każdym przypadku. Przykładem może być chociażby TPU, czyli filament o bardzo elastycznej budowie, który może być użyty tylko w niektórych modelach drukarek.

Jakie są cechy filamentu? 

Filamenty mają różne właściwości. Pierwszą z nich jest zmiana parametrów tworzywa zaraz po ostygnięciu. Do zastosowań komercyjnych warto wybierać materiały, które charakteryzują się minimalną kurczliwością. Dzięki temu istnieje gwarancja, że wybrany projekt będzie miał większe ryzyko powodzenia. Wśród różnych cech filamentów wymieniane są również inne cechy:

  • toksyczność,
  • temperatura topnienia,
  • oddziaływanie z wodą,
  • możliwość wiercenia.

Najpopularniejsze typy filamentu 

PETG 

Stanowi materiał, który w całości jest produktem syntezy tworzyw sztucznych. Dzięki temu jest odporny na kontakt z wodą i nie kurczy się w trakcie stygnięcia. Każdy wydruk charakteryzuje się gładkimi krawędziami, które dodatkowo nabierają blasku.

PETG jest dobrze tolerowany przez większość urządzeń do drukowania i nie tworzy szkodliwych oparów. Jest chętnie wybierany przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z drukowaniem 3D.

PLA 

Powstaje z całkowicie naturalnego tworzywa, jakim jest skrobia roślinna. Z tego powodu nie ma żadnych problemów z utylizacją PLA – ulega procesowi biodegradacji. Posiada temperaturę topnienia na poziomie 180°C, dlatego może być używana w większości drukarek 3D.

Tworzywo PLA odznacza się dużą kruchością, więc nie powinno się w nim wiercić otworów. Jest odporne na działanie ognia, ale niszczy się poprzez kontakt z wodą. Z powodu dużej popularności PLA producenci rozszerzają asortyment tego filamentu o kolejne wersje kolorystyczne.

ABS 

Ten filament wyróżnia się odpornością na niską temperaturę, dochodzącą nawet do – 20°C. Jednocześnie nie oznacza to, że można gwałtownie ochładzać świeży wydruk 3D, ponieważ grozi to zmniejszeniem się jego rozmiarów. ABS nie ulega biodegradacji, ale może być używany razem z wodą.

Filament ABS topi się w wyższej temperaturze niż choćby PLA – jest to co najmniej 260°C, dlatego wymaga odpowiedniego sprzętu do drukowania. Podczas pracy z tym materiałem należy uważać, ponieważ wytwarza drażniące opary – można się ich pozbyć z pomocą dobrej wentylacji.

TPU 

Ostatni filament w tym zestawieniu wyróżnia się największą elastycznością, dlatego nie może służyć do wyrobu twardych przedmiotów. Jest za to odporny na wiele substancji – smarów, olejów oraz rozpuszczalników, nie wyłączając wody.

Wybierając ten materiał warto zadbać o parametry drukarki 3D – a szczególnie o ekstruder, który powinien być dostosowany do giętkiego materiału. W tym przypadku zupełnie nie nadają się ekstrudery typu “Bowden”.

Podziel się

Ważne wydarzenia