Wychodzisz na słońce? Weź okulary przeciwsłoneczne

Lato w Polsce wydaje się z roku na rok coraz bardziej gorące, a co za tym idzie, jesteśmy coraz mocniej wystawieni na działanie promieni słonecznych. Jednocześnie to czas urlopów, więc więcej przebywamy na zewnątrz, bardzo często w pobliżu zbiorników wodnych, na plażach, nie tylko zresztą na terenie naszego kraju. W takich okolicznościach można na pewno bardzo dobrze wypocząć, opalić się, ale także… narazić oczy. Dlaczego?

Promieniowanie UV jest groźne

Od dawna mówi się o tym, że zbyt duża ekspozycja na słońce może być dla nas szkodliwa. Badania dowodzą, że promieniowanie UV może powodować czy przyspieszać wiele chorób, w tym również nowotworowych. Stąd też większość racjonalnie myślących osób sięga po kremy z filtrami UV. Dodatkowo dobrym nawykiem, nawet na plaży, jest zasłanianie części ciała czy przebywanie w cieniu parasoli. W przypadku oczu zaś – zakładanie okularów przeciwsłonecznych.

Promieniowanie UV ma bowiem niekorzystny wpływ na nasz narząd wzroku. Dotyczy to promieniowania UVA i UVB, bo ostatni typ, czyli UVC, jest w zasadzie całkowicie absorbowany przez atmosferę. Krótka ekspozycja na słońce oznacza zazwyczaj lekkie oślepienie, chwilowe problemy z widzeniem, „mroczki” przed oczami, powoduje też ich instynktowne mrużenie. W przypadku ekspozycji dłuższej należy liczyć się ze słoneczny poparzeniem rogówki lub siatkówki, przyspieszonym rozwojem zaćmy, a w skrajnych przypadkach nawet nowotworami oczu.

Dodajmy, że promieniowanie UV dotyka nie tylko bezpośrednio oczy, ale też skórę wokół nich. Jest ona wyraźnie cieńsza, niż na reszcie twarzy, więc i bardziej podatna na negatywne skutki promieniowania UV, które prowadzi między innymi do osłabienia włókien kolagenowych. Skóra wtedy robi się słabsza, mniej jędrna, traci urok – nazywa się to foto-starzeniem.

Trzeba więc jasno powiedzieć, że okulary w lecie są konieczne. Nie tylko zresztą wtedy – każdy dzień z mocnym nasłonecznieniem, niezależnie od pory roku, powinien skłaniać nas do sięgnięcia po ochronę, jaką dają okulary przeciwsłoneczne. A które z nich to robią?

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Wraz z nadejściem lata pojawia się również wysyp przeróżnego rodzaju straganów i stoisk, na których oferowane są okulary zwane przeciwsłonecznymi. Często w bardzo atrakcyjnych cenach, kilka razy niższych od tych, które spotkamy w wyspecjalizowanych sklepach optycznych. Wiele osób pokusi się o taki zakup, nie zdając sobie sprawy, że nie jest to dobre wyjście.

Ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym jest przecież możliwa tylko w jednym przypadku – gdy okulary będą wyposażone w stosowne filtry. Ciężko na to liczyć w tanich modelach, wyłożonych na stoiskach wzdłuż plaży czy w koszach marketów. Tymczasem okulary bez filtra nie tylko nie są skuteczne. One są wręcz bardziej groźne niż całkowita rezygnacja z okularów. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem ciemniejszych szkieł oczy otwierają się szerzej. W związku z tym wpływa do nich więcej promieniowania UV, niż gdyby były instynktownie zmrużone…

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych powinny nas więc interesować dwa oznaczenia:

  • CE – deklaracja producenta o zgodności z normą obwiązującą na terenie UE dla okularów przeciwsłonecznych jako narzędzia ochrony wzroku,
  • UV400 – to filtr, który blokuje promieniowanie UV w pełnym paśmie, daje więc najskuteczniejszą ochronę oczu.

Prócz tego możemy szukać oznaczenia klasy filtra – odpowiednim jest „2” lub „3”, który sprawdza się w słoneczne dni w Polsce, chociaż w przypadku wyjazdu w tropiki (albo na lodowce i wysoko w góry) polecany jest mocniejszy filtr klasy 4.

Takie właśnie modele oferowane są przez jeden z największych w Polsce optycznych sklepów internetowych – wOkularach.pl. Możemy tam znaleźć klasyczne okulary przeciwsłoneczne damskie, w tym popularne Aviatory i Wayfarery, bardziej fantazyjne modele dla kobiet, również z takich modowych marek jak Dolce&Gabbana czy Prada oraz okulary dla dzieci, które również nie powinny być pozbawione właściwej ochrony. A często właśnie tak się dzieje, bo najmłodsi lubią okulary np. z postaciami z bajek czy w kształcie zwierzątek, czyli dokładnie takie, jakie spotykamy na bazarach. Młode oczy są szczególnie podatne na promieniowanie UV, nie zapominajmy więc i o nich, gdy będziemy wybierać odpowiednią ochronę dla siebie.

 

 

 

 

 

 

Ważne wydarzenia