Srebrna moneta na 100-lecie odkrycia Krzemionek. Cena powala

Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu pamiątkową monetę upamiętniającą 100. rocznicę odkrycia 19 lipca 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego. Srebrne monety o nominale 50 złotych można kupić w każdym oddziale okręgowym NBP w cenie 950 złotych.

– Narodowy Bank Polski obecnie określił wartość monety na 950 złotych, ale zakładamy, że ona będzie rosła, zwłaszcza, że liczba egzemplarzy przewidzianych do wybicia nie jest duża, ograniczy się do 7 tysięcy sztuk. Dla kolekcjonerów ta wartość będzie znacząca już pewnie po roku lub dwóch – mówi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Na awersie każdej z 7 tysięcy monet widnieje symbol Wielkiej Matki, znanej z logo Krzemionek, a na rewersie znajduje się wizerunek pradziejowego górnika w czasie pracy oraz eliptyczna wstawka z krzemienia pasiastego, za sprawą której każda z monet jest niepowtarzalna. – Każdy fragment krzemienia pasiastego posiada nieco inną strukturę, więc każda z krzemiennych wkładek, a co za tym idzie każda z monet będzie inna – wyjaśnia dyrektor Przychodni.
Moneta będzie także dostępna w sprzedaży podczas obchodów stulecia odkrycia kopalń krzemionkowskich. W kasie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki będzie można ją kupić w sobotę w godzinach 13-18, a także dzień później w godzinach 10-18.

/mag/

 

Ważne wydarzenia