Animacje, jakie znane były już w paleolicie, będzie można stworzyć podczas warsztatów w Krzemionkach

Animacja nie jest odkryciem współczesnego świata. Jej początki można zaobserwować już w czasach paleolitu. A jak wyglądała taka prehistoryczna animacja?

– Różne formy – trochę oszukiwania wzroku – znane są ludziom już od pradziejów. Samo malarstwo naskalne, jaskiniowe, choćby w jaskiniach Lascaux we Francji z okresu paleolitu to też już były, w dużym uproszczeniu mówiąc, formy animacji. Nasi praprzodkowie potrafili na nich oddać dynamikę ruchu – mówi Daniel Marciniak, edukator i przewodnik Muzeum Historyczno – Archeologicznego i Rezerwatu 'Krzemionki’.
I dodaje:
– Znajdujemy też takie artefakty, które nas bardzo intrygują. Są to kościane tarczki, które na awersie i rewersie mają obrazki, które tylko delikatnie się różnią. I generalnie przypuszcza się, że to były pierwsze zabawki czy formy udające jakąś animację. Obracając tymi tarczkami ma się wrażenie, że obrazek się rusza – opowiada Daniel Marciniak.
I w najbliższą sobotę w Krzemionkach podczas warsztatów będzie można stworzyć własną animację w technologii sprzed kilkunastu tysięcy lat.
Wcześniej uczestnicy wysłuchają krótkiego wykładu, przybliżającego tematykę pradziejowych rysunków naskalnych.
Edukatorzy mają przygotowane do zajęć wersje dla starszych i dla młodszych odbiorców tak, by nikt się nie nudził. Bo, jak podkreśla Daniel Marciniak, w warsztatach często uczestniczą całe rodziny. Mają też stałych uczestników warsztatów.
– Różne zabawy, przekazywanie wiedzy popularyzatorskiej z zakresu archeologii czy historii w taki sposób sprawia, że budzi się ciekawość. I kto wie, może z czasem dzięki temu poszerzy się grono archeologów – mówi z uśmiechem organizator najbliższych warsztatów.
A zajęcia odbędą się – przypomnijmy – w najbliższą sobotę (7 maja) o godz. 11 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. Koszt udziału wynosi 15 zł. Na zajęcia zapisywać się można do jutra telefonicznie lub zgłosić udział mailem.
/joge/

Ważne wydarzenia