PIT-y czas złożyć. Termin na to upływa o północy 2 maja

W tym roku podatnicy swoje zeznania podatkowe mogą składać do 2 maja. Tego samego dnia – jeśli podatnik nie dokonywał żadnych korekt – jego zeznanie podatkowe zostanie zaakceptowane automatycznie w systemie w usłudze Twój e-PIT.

Ale, jak informuje Henryk Kołeczek, starszy ekspert skarbowy w Urzędzie Skarbowym w Ostrowcu Świętokrzyskim, jeżeli chcemy dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem to nie stanie się to z automatu.
– Zeznania w usłudze Twój e-PIT są przygotowywane dla poszczególnych podatników. Jeżeli więc chcemy złożyć wspólne zeznanie, czyli rozliczyć się ze współmałżonkiem musimy do tej usługi e-PIT zajrzeć i swój e-PIT połączyć z e-PIT-em małżonka lub małżonki. Potem zaakceptować i wysłać do urzędu, o ile oczywiście jest to dla nas korzystne podatkowo – wyjaśnia ekspert skarbowy.
Jak co roku, jeżeli samotnie wychowujemy dziecko to możemy liczyć na ulgę z tym związaną. W tym roku po raz pierwszy możemy odpisać sobie od podatku darowizny na cele walki z COVID 19, czy za zakup komputerów dla placówek oświatowych w ramach wsparcia zdalnej nauki. Możemy tu odpisać 150 procent wartości przekazanej darowizny.
– A z tych najbardziej znanych ulg to oczywiście popularna ulga rehabilitacyjna, a także ulga na internet. Jeśli ktoś dotychczas jej nie odliczał to może to zrobić teraz. Odpisać od podatku można 760 zł za rok i to odliczenie można zrobić w ciągu dwóch lat. Mamy też darowizny na cele kultu religijnego. Tu odliczyć możemy sobie 6 procent jej wartości – wylicza Henryk Kołeczek.
Wciąż obowiązują ulgi na dziecko. Na pierwsze i drugie wynosi ona 1112 zł, na trzecie 2 tysiące, na czwarte 2,7 tys.
Dla wielu osób ważna może być ulga termomodernizacyjna. Jeżeli przeprowadziliśmy remont, poprawiający walory energetyczne domu to możemy odpisać od podatku do 53 tysięcy zł na osobę.
W dalszym ciągu możemy przekazać 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jeżeli przekazywaliśmy go w poprzednim rozliczeniu to – nie robiąc korekt w formularzu e-PIT – automatycznie zostanie on przekazany na tą samą organizację.
Ale nie dotyczy to emerytów, których rozlicza ZUS.
– Chcąc odliczyć 1 procent muszą złożyć dodatkowy druk, który jest w usłudze Twój e-PIT lub osobiście przynieść go do urzędu. Jest to druk PIT OP, w którym wykazują ten 1 procent – tłumaczy Henryk Kołeczek.
Dotyczy to emerytów, którzy przez cały rok pobierali emeryturę. Jeżeli w system emerytalny wkroczyli w trakcie minionego roku, a wcześniej rozliczając się – przekazywali 1 procent podatku to automatycznie zostanie to ujęte w ich zeznaniu podatkowym i nie trzeba składać PIT OP.
Henryk Kołeczek podkreśla, że wiele pytań podatników dotyczy zmian w rozliczeniach w związku z Polskim Ładem. I przypomina, że rozliczenie z fiskusem za ubiegły rok nie obejmuje jeszcze zmian podatkowych z nim związanych.
To będzie problem rozliczeń dopiero w przyszłym roku.
/joge/

Ważne wydarzenia