Marjia Klepikowa i Jurij Serwetnik z Ukrainy pracują w Ostrowcu. Boją się o bliskich, którzy zostali w ojczyźnie zaatakowanej przez Rosję

Fot. twitter-warnewspl1.

Dziś o poranku Rosja napadła na Ukrainę. Na budynki i lotniska w Kijowie oraz Charkowie spadają bomby. W powiecie ostrowieckim i Ostrowcu najliczniejszą grupę obcokrajowców stanowią Ukraińcy. Niemal wszyscy mają w zaatakowanej przez Rosję ojczyźnie bliskich.

W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym pracuje m.in. pani Marjia Klepikowa z mężem i młodszym synem. Jego rodzina, żona i dwójka małych dzieci zostali na Ukrainie i mieszkają przy granicy z Białorusią. Nie ma z nimi kontaktu. – Nie ma słów, żeby powiedzieć, jak to boli, bo została tam rodzina. Syn zostawił tam żonę i dwójkę maleńkich chłopców. Mieszkają przy samej granicy z Białorusią. Tam są wojska. Tak nam wcześniej już mówili, ale dziś nie ma z nimi kontaktu. My dzwonimy, wysyłamy smsy, żeby wyjechali jak najszybciej do Polski, ale telefon nie działa. Nie wiemy co się z nimi dzieje – opowiada Marjia Klepikowa.

Sama urodziła się w Doniecku, a później przez 25 lat mieszkała na Krymie. Uciekła, razem z mężem, gdy Krym blisko 8 lat temu zaanektowała Rosja. Został tam ich starszy syn z żoną. Kontakty z nim są utrudnione. Gdy z mężem przyjechała do Polski najbardziej spodobał jej się … pokój. – Pierwsza była radość, bo tu jest spokój. Dla wszystkich, dla dzieci, które niewinne są. Jaka to różnica gdzie się urodziły. Putin jest dla mnie chorą osobą. I sądzę, że nie zatrzyma się na Ukrainie. To pierwszy krok. On pójdzie dalej – uważa pani Maria, jak sama o sobie mówi, mieszkająca w Polsce Ukrainka, a nie Rosjanka, jak przedstawia ich Władimir Putin.

W Ukrainie ogłoszono stan wojenny. Zamknięte są szkoły i przedszkola. Po apelu ministra obrony Ukrainy Ołekseja Reznikowa o wstępowanie do wojska, w punktach poboru ustawiły się kolejki. Obywatele Ukrainy, którzy na co dzień mieszkają w Polsce są przerażeni. W kraju zostały ich rodziny i przyjaciele. Doktor Jurij Serwetnik, internista, endokrynolog pracujący w ostrowieckim szpitalu mówi, że jego telefon wciąż dzwoni, a on sam chce sprowadzić do Polski swoich bliskich. – Jestem w pracy i co 5 minut odbieram telefony od bliskich. Pochodzę z miasteczka Równe, kiedyś to było terytorium Polski. U nas na razie cisza, ale w okolicach lotniska jest zamieszanie. Cały czas myślę, co zrobić z moją rodziną. Mam 82-letniego ojca, który jest niepełnosprawny. Zastanawiam się jak mogę im pomóc. Dodaje, że obywatele Ukrainy się boją, życie w części zamarło. – Do bankomatów i na stacjach benzynowych tworzą się ogromne kolejki. Moja żona, która również jest lekarzem jest w pracy, ale nie ma w ogóle pacjentów. Nikt nie przychodzi. Stan wojenny – zaczęła się wojna – mówił Radiu Ostrowiec.

W Polsce na co dzień pracuje ponad 2 miliony obywateli Ukrainy.

/mag, paw/

Ważne wydarzenia