Administracja publiczna na zdalnym? – To niemożliwe – mówi sekretarz miasta

Nowa rządowa strategia walki z epidemią zakłada pracę zdalną w administracji publicznej. Wydane w weekend rozporządzenie w tej sprawie dziś weszło w życie. Anna Niedbała, sekretarz miasta informuje, że Urząd Miasta działać będzie jak do tej pory. – Wprowadzenie pracy zdalnej w naszym urzędzie jest niemożliwe – mówi.

– Nie da się zdalnie wydać dowodu osobistego, nie da się zdalnie zameldować, nie da się wykonać urzędowych przelewów z poziomu domowego komputera, a ni wydać odpisu aktu stanu cywilnego. My, na dole, w miastach, gminach, staramy się pracować normalnie, ale przy zachowaniu zaostrzonego reżimu sanitarnego – dodaje.

Zasady reżimu sanitarnego w Biurze Obsługi Interesanta, który na czas remontu budynku przy ulicy Jana Głogowskiego został przeniesiony do budynku MOSIR przy ulicy Świętokrzyskiej, obowiązują od początku pandemii. – Jedna osoba przy stanowisku, maseczka na buzi i nosie oraz zdezynfekowane ręce. Te zasady nie są wprowadzane i przestrzegane przez naszych urzędników po to, żeby utrudnić mieszkańcom załatwianie swoich spraw, ale po to, żeby utrzymać funkcjonowanie biura w normalnych warunkach – zaznacza sekretarz Niedbała.

W urzędzie, aby ograniczyć do minimum kontakty i ryzyko kierowania pracowników na kwarantannę, zawieszone zostaną jedynie spotkania prezydenta z interesantami w terminie wskazanym w rozporządzeniu, a więc do 28 lutego. Umówione wizyty będę przesuwane na marzec.

W starostwie powiatowym zdalnie pracować będą te osoby, które swoją pracę mogą wykonywać z domu. Obsługa interesantów będzie mieć miejsce – już od jutra – po umówieniu wizyty telefonicznie lub mailowo. Numery telefonów są opublikowane na stronie internetowej starostwa. Na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy opublikowane są numery telefonów do pracowników poszczególnych działów. Także z nimi będzie można się spotkać, ale po umówieniu wizyty. Tak, jak w starostwie, zalecany jest kontakt telefoniczny oraz załatwiania spraw przez e-puap.

/mag/

Ważne wydarzenia