Niezwykły obraz ostrowczan na 40-lecie Ogniska Pracy Pozaszkolnej

Kongres rysowników w miniony weekend zainaugurował obchody 40-lecia istnienia Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przez trzy dni mieszkańcy mogli plastycznie wypowiedzieć się na temat praw człowieka. Powstały trzy kilkumetrowe obrazy, a chętnych do taki ej dyskusji nie brakowało.

– Było bardzo intensywnie, mimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody. Cały czas padał deszcz, a nasza praca powstawała na Dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury, pod niewielkimi namiotami. Sądzę, że w tej inicjatywie wzięło udział ponad sto osób w bardzo różnym wieku. Komunikaty plastyczne były bardzo różne, ale ostatecznie stworzyły spójny i pozytywny obraz – mówił Marcin Jedlikowski, instruktor w ognisku i pomysłodawca Kongresu Rysowników.
Przy użyciu kredek, farb, a nawet farb w sprayu ostrowczanie mówili o prawach do życia w czystym i naturalnym środowisku, wolności twórczej, życia bez wojny, prawie do informacji, opieki medycznej, edukacji i miłości, także w związkach jednopłciowych. – Na rysunkach dużo jest tęczy – zauważa Marcin Jedlikowski. – Generalnie ten przekaz jest taki bardzo wolnościowy. Wydaje mi się, że to jest taki główny komunikat, który płynie ze wszystkich prac – dodaje.

Podsumowanie trzydniowego wydarzenia odbyło się w Ostrowieckim Browarze Kultury, z udziałem gości, w tym starosty Marzeny Dębniak. Ognisko Pracy Pozaszkolnej jest jednostką powiatową. – Ognisko przyciąga artystyczna młodzież i ci młodzi ludzie odnoszą sukcesy – mówiła, chwaląc pracę jednostki starosta Dębniak. Dyrektorowi Ogniska wręczyła pamiątkowy grawerton, a sama otrzymała akwarelę z widokiem miasta. Drugi obraz odebrała dla prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Agnieszka Rogalińska, prezes ARL i członek zarządu powiatu ostrowieckiego.

– Jesteśmy w Ostrowcu już 40 lat. Policzyłem niedawno, że w tym czasie przez ognisko przewinęło się około 3 tysiące dzieci. Najważniejszy jest nasz cel, żeby kształtować młodych ludzi, wpajać kulturę artystyczną od najmłodszego wieku – mówił Tomasz Kandyba, dyrektor ogniska. Weronika Płatek, jedna z uczestniczek zajęć, podkreśla, że dzięki placówce może realizować swoje marzenia. – Zdaję teraz egzaminy na ASP w Warszawie. Nie miałabym szans na to bez ogniska. Pierwszy etap rekrutacji poszedł mi bardzo dobrze, bo wysoko została oceniona moja teczka z pracami. One wszystkie powstawały w ognisku – słyszymy.

Wielki obraz o prawach człowieka z Kongresu Rysowników został pocięty na kawałki i jest rozdawany. Po fragmencie otrzymają uczestnicy wernisażu w Galerii Fotografii, gdzie swoją twórczość zaprezentuje grupa dziecięca Ogniska Pracy Pozaszkolnej, którą prowadzi Bożena Sergiel. Wernisaż wystawy, którą zaplanowany na 29-ty października o 17. uświetni występ młodych wokalistów, którymi opiekuje się w ognisku Ryszard Góra.

/mag/

 

Ważne wydarzenia